Jak program 500 Plus wpływa na zdolność kredytową rodzin? • Artur Bukato - Doradca Kredytowy Kielce
Co wpływa na koszt kredytu hipotecznego?
18 czerwca, 2016
Kredyt konsolidacyjny czyli jak uporządkować swoje finanse
16 lipca, 2016
Co wpływa na koszt kredytu hipotecznego?
18 czerwca, 2016
Kredyt konsolidacyjny czyli jak uporządkować swoje finanse
16 lipca, 2016

Jak program 500 Plus wpływa na zdolność kredytową rodzin?

Program 500 + określa świadczenia dla rodzin w wysokości 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko, aż do ich pełnoletniości. Świadczenie na pierwsze dziecko przysługuje rodzinie, gdzie dochód nie przekracza 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Program 500+ w oczach banków wpłynoł na zwiększenie zasobów rodziny oraz może stanowić dodatek do zabezpieczenia kredytu. Czy jednak program rodzina 500+ wpływa na poprawę zdolności kredytowej i pozwala na uwzględnieniu w dochodzie przy zakupie większego mieszkania? 

rodzina 500 plus a kredyt Kielce    Pieniądze z tego programu mają być przeznaczone na wychwywanie dzieci. Zmiana mieszkania na większe z pewnością można uznać za środek który ułatwi realizację wychowywania dzieci. Aby poprawić warunki mieszkaniowe bardzo często jest  otrzymanie kredytu hipotecznego. Banki mają własną politykę kredytową i naszą zdolność kredytową liczą w oparciu o szereg obciążeń finansowych jak koszty utrzymania, alimenty, raty kredytów itp.

W takim razie jak bank policzy zdolność kredytową przy zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny przy uwzględnieniu programu Rodzina 500 plus?

   Procesie analizy zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytu hipotecznego bank uzna tylko ten dochód który uzna za stabilny w całym okresie kredytowania. Biorąc pod uwagę i świadczenie 500+ ma charaker terminowy pojawia się problem gdyż kredyty mieszkaniowe udzialne są na okres nawet do 35 lat. Nadzór finansowy nie zamierza jednak wydawać w tej sprawie zalecenia i decyzję pozostawia bankom.

Jak banki przyjmą świadczenie 500+ przy pożyczkach gotówkowych

    Banki dzięki jasnym wytycznym Komisji Nadzoru Finansowego mogą uwzględniać środki z tytułu „Rodzina 500 Plus” do obliczania zdolności kredytowej, ale tylko dla kredytów o niższych kwotach oraz krótszym okresem kredytowania, czyli kredyty gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe lub limit odnawialny

Banki obawiają się ryzyka?

    Świadczenie z programu 500 plus znacznie zwiękzyłaby zdolność kredytową rodzin ale są to tylko teoretyczne rozważania. Obecnie wiadomo, że mBank, BOŚ i BGŻ BNP Paribas uwzglednia świadczenie z programu 500+ przy ocenie zdolnosci kredytowych przy kredytach niehipotecznych. Jakie stanowisko zajmie reszta banków wciąż nie wiemy, cały czas analizują zagadnienie. Najprawdopodobnie podejdą podobnie do temtu jak mBank, BOŚ i BGŻ BNP Paribas. Niewiele wskazuje aby świadczenie zostało uznane przy długoterminowych kredytach hipotecznych. Wynika to głównie z ograniczonym czasem uzyskiwania świadczenia oraz możliwością modyfikacjji programu przez rządzcych lub jego likwidacji z powodu np. trudności budżetowych

Jeśli nie możesz otrzymać kredytu. Kolejny bank źle ocenił lub może źle ocenić twoją wiarygodność kredytową. Zadzwoń. Napewno znajdę korzystne rozwiązanie w Twojej sytuacji. Zapraszam do mojego biura w Kielcach.

Umów się na spotkanie! tel. 607 500 737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.