Brak środków MDM nie jest przeszkodą aby otrzymać dopłatę • Artur Bukato - Doradca Kredytowy Kielce
Jak otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny w Kielcach?
2 września, 2016
Oszczędzanie w złoto, jak oszczędzać aby nie stracić ?
12 kwietnia, 2017
Jak otrzymać najlepszy kredyt hipoteczny w Kielcach?
2 września, 2016
Oszczędzanie w złoto, jak oszczędzać aby nie stracić ?
12 kwietnia, 2017

Brak środków MDM w bieżącym roku nie jest przeszkodą aby otrzymać dopłatę. Co należy zrobić?

Przepisy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (MDM Kielce) mówią, że środki w programie mieszkania dla mlłodych które można zarezerwować na kolejny rok nie mogą przekroczyć 50% z puli na kolejny rok.

brak-srodkow-mdmW licu 2016 roku pula 50% na 2017 rok osiągneła maksymalny poziom, zarezerwowano 373 mln zł  z kwoty 746 ml zł przeznaczonej na 2017 rok. W związku z czym, nie możemy do końca 2016 roku składać wnioków o dofinansowanie w 2017 roku. Krótko mówiąc od stycznia 2017 BGK odblokuje kolejne 373 mln zł i z powrotem zacznie przyjmować wnioski o dopłatę nadany rok.

Pytanie co dalej z programem dopłat do mieszkań mimo obecnie braku środków MDM na 2017 r.

Wbrew pozorom nadal można składać wnioski na dofinansowanie do pierwszego mieszkania (MDM Kielce) z wypłatą na 2018 rok. Sprzedający danej nieruchomości czy na rynku pierwotnym czy na rynku wtórnym musi wyrazić zgodę na wypłatę aby dopłata z tytułu korzystania z programu MDM została wypłacona w 2018 roku.

W jaki sposób składać wnioski o dofinansowanie wkładu MDM już teraz, w 2016 roku?

Podstawową rzeczą jest zgoda sprzedawcy na otrzymanie pozostałych środków za sprzedaż nieruchomości 2018 roku. Następnie należy odpowienio przygotować umowę przedwstępną, umowę deweloperską, umowę o wybudowanie i przeniesienie własności.

Muszą w niej być jasno określone daty płatności ceny sprzedaży nieruchomości z uwzględnieniem daty wypłaty dofinansowania. Poniżej przykładowa umowa przedwstępna na rynek wtórny MDM.
umowa-przedwstepna-kupna-mdm
Dzięki temu będzie można skorzystać ze środków MdM przeznaczonych na te lata . Jeżeli w 2018 roku będzie płacona tylko część ceny zamieszkanie, nie może ona być mniejsza niż wysokość należnej dopłaty. Wniosek kredytowy w banku zostanie przeprocesowany, a kredyt będzie wypłacony na konto sprzedającego jeszcze w tym roku. Po przeniesieniu własności mieszkania beneficjent może się od razu wprowadzić. Końcoowa część, to uruchmienie dofinansowania z programu MDM. Środki będą przesłane na rachunek sprzedającego na początku 2018 roku. W tym wypadku deweloprzey budujący nieruchomość bez większych przeszkód zgodzą się na takie terminy. Kłopot może być przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, ponieważ sprzedający mogą nie chcieć czekać tak długo. W takiej sytuacji pozostaje czekać do 2 stycznia 2017 roku ze złożeniem wniosków o dofinansowanie BGK. Okres do końca roku można spożytkować na poszukiwania mieszkania, zbudowania odpowiedniej zdolności kredytowej, uregulować inne zobowiązania blokujące otrzymanie kredytu. Warto porozmawiać ze sprzedającym czy istnieje możliwość dłuższej rezerwacji lokalu np do końca stycznia 2017 roku dając zadatek lub zaliczkę. W tym czasie możemy dokładnie sprwadzić sytuację prawną nieruchomości i wyjaśnić, wyproostować ewentualne niezgodności. Dzięki tym zabiegą można będzie złożyć wniosek odrazu na początku 2017 roku. Cześć banków pozowala złożyć wniosek kredytowy przed wnioskiem o dopłatę MDM co jest bardzo pomocne przy szybkości finalizacji zakupu mieszkania. W przypadku takiego banku wniosek należy złożyć w połowie grudnia, a na początku stycznia jedynie potwierdzić udział w MDM.

Wbrew pozorom, brak środkow MDM nie oznacza że musimy czekać do 2017 roku. Możemy wnnioskować o dopłatę już teraz. Niezależnie od tego, czy chcemy zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym jestem do dyspozycji klientów przy doradztwie który kredyt MDM jest najkorzystniejszy i załatwieniu wszelkich formalności .Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z ofertą kredytową w poszczególnych bankach, zachęcamy do kontaktu.

Umów się na spotkanie! tel. +48 607 500 737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.