Jak otrzymać kredyt hipoteczny przy urlopie macierzyńskim • Artur Bukato - Doradca Kredytowy Kielce
Brak prowizji przy kredycie hipotecznym
6 kwietnia, 2018
Jak otrzymać kredyt dla firmy?
4 lipca, 2018
Brak prowizji przy kredycie hipotecznym
6 kwietnia, 2018
Jak otrzymać kredyt dla firmy?
4 lipca, 2018

Co zrobić aby otrzymać kredyt hipoteczny przy urlopie macierzyńskim

Powiększenie rodziny bardzo często zbiega się z decyzją o zakupie nieruchomości.  Większa liczba członków rodziny wymaga odpowiedniej przestrzeni. Jest to naturalny impuls dla rodziców aby stworzyć nowe, wygodniejsze, większe mieszkanie. W takiej sytuacji przyszli rodzice tworzą swoje wizję jak urządzić pokój dziecka na jaki kolor pomalować itp. Niestety zakup nowego i większego mieszkania i wyposażenie go to znaczny wydatek. Zwykle w takich sytuacjach będzie trzeba skorzystać z kredytu hipotecznego. Zazwyczaj w tym miejscu pojawia się przeszkoda bo dla banków ciąża i zasiłek macierzyński są to tematy problemowe. Większość banków nie akceptuje dochodu kobiet przebywających na zwolnieniu lekarskim i zasiłku macierzyńskiego.

Dzięki temu wpisowi dowiesz się:

   Jak podchodzą banki przy staraniu się o kredyt hipoteczny przy urlopie macierzyńskim i zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży?  Czy na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim banki akceptują dochód? Jak należy udokumentować dochód kobiety w ciąży lub urlopie macierzyńskim aby bank zaakceptował dochód? Co dobrze jest zrobić aby zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny przy urlopie macierzyńskim lub ciąży?

Co to jest urlop macierzyński

   Aby wytłumaczyć problem „kredyt hipoteczny przy urlopie macierzyńskim” muszę wyjaśnić co to jest urlop macierzyński. Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom w trakcie okresu zatrudnienia, które urodziły dziecko. Okres urlopu uzależniony jest od liczby dzieci, w tym czasie wypłacany jest zasiłek macierzyński. Wysokość jego uwarunkowana jest od dochodu z przed urlopu macierzyńskiego. Poniżej w filmie przedstawione są nowe zasady wysokości zasiłku macierzyńskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=hPfaRl5wGTY&feature=youtu.be

Jak dowiaduje się bank o zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży i urlopie macierzyńskim

   Podstawowym dokumentem po którym bank uzyskuje informacje o urlopie macierzyńskim i zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Na drukach bankowych banki wymagają zaznaczenia odpowiednich pól, które informują o urlopie macierzyńskim, zwolnieniu lekarskim dłuższym niż 30 dni i innych.

Kolejnym dokumentem informującym o tym są wpływy wynagrodzenia na rachunek. Wpływ może być z ZUSu lub z zatrudniającej kobietę firmy gdy pracuje w niej więcej niż 20 osób. Gdy wynagrodzenie za zwolnienie lekarskie z powodu ciąży czy urlop macierzyński realizuje pracodawca wówczas rozlicza go sam z ZUSem. Najczęściej fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim pracodawca zaznacza w tytule przelewu.

Czemu niektóre banki nie chcą akceptować dochodu na urlopie macierzyńskim i zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży?

   Powód jest jeden. Banki obawiają się, że kobieta będzie chciała skorzystać także z urlopu wychowawczego, co powoduje że nie będzie dochodu przez dłuższy okres. Banki licząc zdolność kredytową dla całego okresu kredytowania przyjmują, że dochód będzie trwał do końca spłaty kredytu. Na podstawie Badań nad Gospodarką Rynkową okazuje się, że blisko 50% kobiet wykorzystuje możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego. Minusem jest także to, że pracodawcy boją się, iż kobieta będzie mniej dostępna dla firmy ze względu na dziecko co odbije się na jej wykonywanej pracy i często dochodzi do ich zwolnień. Faktem jest, też koszty utrzymania a szczególnie wydatki na dziecko mogą zaskoczyć przez co banki obawiają się, że spłata kredytu hipotecznego może być zagrożona. Ale nie ma co załamywać rąk całe szczęście, że istnieje na rynku niestety tylko kilka bardziej liberalnych banków, które nie robią z tych powodów przeszkody do udzielenia kredytu. Zapraszam na spotkanie jeśli poszukujesz korzystnego i nie problemowego banku, który pomoże sfinansować twoje wymarzone mieszkanie.

Jak bank ocenia dochód – kredyt hipoteczny przy urlopie macierzyńskim lub zwolnieniu z powodu ciąży

   Najczęstszy przedstawiany dochód to umowa o pracą, który wydaje się stabilny i łatwy do oceny kwalifikacji ryzyka dla banku. Niestety duża część banków upraszcza analizę i nie akceptuje tego dochodu, gdy kobieta jest na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. Banki uznają taką sytuację jako duże zagrożenie dla ciągłości dochodu. Tak samo jest na urlopie macierzyńskim.

   Tylko mała część banków uzna takie dochody jako stabilne i zaliczy do zdolności kredytowej. Wymagane jest wtedy stosowne oświadczenie. Umowa o pracę zostanie zaakceptowana niezależnie czy jest czas określony bądź nie, a koniec jej jest później niż koniec urlopu macierzyńskiego. Gdy umowa o pracę kończy się w trakcie urlopu macierzyńskiego mimo, iż pracodawca jest prawnie zobowiązany do przedłużenia umowy i dalej będzie chciał współpracować to żaden bank nie zaakceptuje tego dochodu. Jeszcze trudniej będzie, gdy będzie to jedyny dochód bo zaledwie jeden bank nie ma z tym problemu. Kompletnie bez szans w takiej sytuacji jest kobieta która dochody uzyskiwała z umowy zlecenie, o dzieło lub prowadzi działalność gospodarczą. Banki uważaj że:
  • Pracodawcy nie mają obowiązku zatrudnić tak jak w przypadku umowy o pracę kobiety pracującej na umowie zlecenie czy o dzieło.
  • Przerwa w prowadzeniu działalności może spowodować zmiany rynkowe, które nie dadzą pewności co do powtórzenia wyników sprzed ciąży.

Zapraszam na spotkanie na którym przedstawie strategię jaką należy zastosować aby otrzymać tani kredyt hipoteczny przy urlopie macierzyńskim. Zajmę się wszystkimi formalnościami do momentu uruchomienia kredytu a Ty nie poniesiesz za to żadnych dodatkowych opłat związanych z moją obsługą.

Umów się na spotkanie! tel. +48 607 500 737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.