Kupujesz mieszkanie od dewelopera na kredyt - Tani Kredyt Kielce • Artur Bukato - Doradca Kredytowy Kielce
Kredyt dla rolnika
23 maja, 2017
Kredyt hipoteczny a minimalny koszt budowy domu
10 marca, 2018
Kredyt dla rolnika
23 maja, 2017
Kredyt hipoteczny a minimalny koszt budowy domu
10 marca, 2018

Kupujesz mieszkanie od dewelopera na kredyt? Sprawdź na co zwrócić uwagę.

 Gdy kupujesz mieszkanie od dewelopera zazwyczaj w pierwszej kolei zwracasz uwagę na cenę, lokalizację i opinie o deweloperze. Istnieją również inne ważne czynniki o których nie powinniśmy zapominać zwłaszcza kiedy kupujemy mieszkanie od dewelopera na kredyt. Często decyzja może okazać się zbyt pochopna i nie przeanalizujemy wszystkich czynników decydując się na mieszkanie od dewelopera. Poniżej przedstawię istotne sprawy ale dość często pomijane podczas wyboru mieszkania na rynku pierwotnym. Warto na nie zwrócić uwagę zwłaszcza jeśli dodatkowo wspieramy się kredytem hipotecznym.

Z czego zbudowano budynek?

   Bardzo istotna sprawa a często nie brana pod uwagę kupującego mieszkanie od dewelopera. Gdy nie posiadamy wystarczającej wiedzy o sprawach budowlanych proponuję dotrzeć do informacji o materiałach budowlanych i ich producentach aby nie dać sobie wmówić, że nasze przyszłe mieszkanie zbudowane jest z materiałów o najlepszej jakości. Nie należy bezkrytycznie wierzyć w to co deweloper napisał na stronie internetowej swojej inwestycji. Gdy na takiej stronie zauważymy dużo haseł informujących, że budynek wzniesiono przy użyciu najlepszych materiałów bez podania ich nazw i informacji o producentach, należy zapytać o konkrety. Nie wiedząc takich rzeczy możemy się bardzo niemiło rozczarować, wierząc na słowo deweloperowi, gdy po wprowadzeniu się do swojego mieszkania np. w okresie grzewczym koszt ogrzewania z powodu kiepsko zaizolowanym ścianom lub nieszczelnym oknom może być wysoki, także zalewane mieszkania czy garaż podziemny to okazuje się nie rzadki przypadek.

Na którym piętrze jest mieszkanie od dewelopera ?

   Elementem który należy także przemyśleć to na której kondygnacji powinno być nasze mieszkanie od dewelopera na kredyt. Z reguły każdy uważa że mieszkanie od dewelopera na parterze to nienajlepszy wybór ale czy na pewno? Tak naprawdę parter czy inne wyższe piętro zależy od naszej sytuacji. Kupując mieszkanie od dewelopera na kredyt często jeszcze na poziomie tzw. dziury w ziemi nie zastanawiamy się co w danej lokalizacji mieszkanie na pierwszym, czwartym lub ósmym piętrze oznacza. Bardzo często z powodu braku odpowiednich mieszkań na pożądanych piętrach wybieramy każde inne piętro tylko nie parter, nie myśląc co to tak naprawdę z tym się wiąże. W praktyce może okazać się, że gdybyśmy kupili mieszkanie od dewelopera o dwa pietra wyżej nie mięlibyśmy widoku tylko na bloki z przeciwka. Istotną rzeczą jest też hałas, bo jest on inaczej odczuwalny na niższych kondygnacjach niż na wysokich. W odróżnieniu do niskich kondygnacji na wyższe piętra lepiej decydować jeśli zależy nam na lepszym naświetleniu.
   Wybór pietra dobrze również przemyśleć pod kątem jak może zmienić się nasza sytuacja życiowa. Kupno mieszkania to poważna decyzja zwykle na lata, więc dobrze przewidzieć jak sprawnie będziemy poruszać na wyższe pietra w sytuacji gdy budynek nie ma windy. Czy wychodzenie na trzecie piętro nie będzie udręką gdy się zestarzejemy lub kiedy pojawią się dzieci? Czy w tej sytuacji wybór mieszkania na niższym piętrze albo na parterze nie będzie lepszą decyzją ? Często mieszkanie od dewelopera na parterze mają duże tarasy lub ogródki, co jest bardzo fajną zaletą.

Co to jest wizualizacja inwestycji deweloperskiej?

   Każdy z nas decyzję o zakupie dokonuje na podstawie tego co zobaczy. Oglądając piękne foldery inwestycji deweloperskiej najczęściej odbieramy je jako faktyczny wygląd naszego przyszłego mieszkania. Niestety jest to błąd. Wizualizacja taka to mająca nas zachęci do zakupu mieszkania reklama. Deweloper wizualizuje ideę, a nie rzeczywistość. Przykładem jak to działa są strony internetowe deweloperów na których pokazane są wykonane inwestycje ze zdjęciami zrobionymi po odebraniu budynku do użytkowania. Komentarz będzie tutaj zbędny.

Jakie mieszkanie od dewelopera jest najbardziej pożądane?

   Najbardziej pożądaną ekspozycją mieszkania jest południowa, ale nie zawsze można kupić mieszkanie z oknami na tą stronę świata. Wtedy najlepiej zdecydować się na stronę wschodnią lub zachodnią. Niestety większość mieszkań jedno lub dwu pokojowych mają najczęściej okna na tylko jedną stronę. Wybór strony powinien być uzależniony od naszych upodobań bowiem część osób lubi budzić się dzięki słońcu wpadającemu do pokoju a inni wolą korzystać z promyków słońca po południu. Odradzam mieszkania północne gdyż wybierając je musimy się pogodzić z półmrokiem i zimnym mieszkaniem. Wybierając mieszkanie z oknami na północ nie będziemy czerpali z dobroczynnego poprawiającego kondycję psychiczną światła słonecznego oraz będziemy otrzymywali wyższe

rachunki za prąd aby oświetlić mieszkanie. Decydując się na mieszkanie od dewelopera należy wziąć pod uwagę co znajduje się przy budynku, w jakiej odległości, czy są planowane jakieś inne budynki, gdzie przebiega ruchliwa ulica albo tory kolejowe, gdzie są tereny zielone – najlepiej mieć też na nie widok. Wszystkie te rzeczy ustalają o tym czy mieszkanie od dewelopera jest atrakcyjne bądź nie.

Jaki układ mieszkanie od dewelopera jest najkorzystniejszy ?

   Podczas gdy już wiemy jakie chcemy kupić mieszkanie od dewelopera, znamy jego powierzchnię, cenę, ilość pokoi, wpisując w wyszukiwarkę otrzymujemy kilka pozycji nie patrząc na inne trochę odbiegających od preferencji. To błąd. Wiem z doświadczenia, że zaprojektowany układ mieszkania dwupokojowego z aneksem kuchennym o powierzchni 40 m2 może być gorszy od mieszkania jednopokojowego z oddzielną kuchnią o powierzchni 36 m2. Dzieje się to tylko z jednego powodu, a mianowicie złego projektu mieszkania dwu pokojowego. Gdy dokładnie się zastanowimy może okazać się, że w żaden sposób nie wykorzystamy większej powierzchni ze względu na nietypowy układ mieszkania. Kupując duże mieszkanie od dewelopera gdzie układ salonu z kuchnią w kształcie trapezu daje ciekawe możliwości aranżacji to w przypadku garsoniery może być nieakceptowalny. Może się okazać wtedy problem z kupnem mebli, do aneksu trzeba będzie zamawiać drogie nietypowe meble pod wymiar. Kolejne problemy w źle zaprojektowanym mieszkaniu pojawią się podczas jego użytkowania. Warto zwrócić uwagę czy kuchnia ma okno, czy łatwo zmieścić łóżko dwuosobowe w sypialni, czy mieszkanie ma układ pomieszczeń w formie amfilady. Następną ważną sprawą jest czy w projekcie znalazło się miejsce na szafę w której będziemy przechowywać nasze rzeczy. Patrząc na piękną wizualizację wnętrza mieszkania można o tym kompletnie zapomnieć. Warto zastanowić się czy nie lepiej zrezygnować z pięknych holi i aneksu na rzecz garderoby lub szafy zabudowanej? Należ też sprawdzić wymiary pomieszczeń i porównać je z meblami jakie chcemy w nich zmieścić. Może okazać się, że mimo iż korzystamy z usług projektanta wnętrz nie uda mu się zmieścić w sypialni łoża małżeńskiego i szafy tak jak to było w wizualizacji dewelopera, gdyż projektant nie powiększy nam mieszkania.

Czy łatwe przewietrzanie mieszkanie ma znaczenie ?

   Bardzo ważny element wpływający na komfort mieszkania jest jego przewietrzanie, co jest często nie brane pod uwagę. Chodzi tu oczywiście czy mieszkanie ma okna po dwóch stronach aby móc zrobić przeciąg i je móc przewietrzyć.  Kupując mieszkanie od dewelopera gdzie mamy jeden lub dwa pokoje trudno jest znaleźć takie oferty z oknami na  dwie strony ale mimo to i takie można znaleźć. Duże mieszkania od dewelopera nie mają zwykle tego problemu, że okna są tylko na jedną stronę ale należy o tym pamiętać. Komfort przewietrzania docenimy szczególnie w czasie upałów lub kiedy chcemy szybko pozbyć niechcianego zapachu. Dobrze o tym pamiętać.

Mieszkanie od dewelopera na kredyt

   Kupując mieszkanie od dewelopera na kredyt warto zwrócić uwagę na jego elastyczność i łatwość uzyskania informacji i dokumentów niezbędnych do tego aby otrzymać kredyt hipoteczny. Zdarzają się deweloperzy którzy wręcz utrudniają otrzymanie kredytu przez swoje podejściem do przekazanej dokumentacji do banku. Najczęściej jest przekazanie kupującym dokumentów nieaktualnych, nie potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez właściwe osoby z wynikające z ceidg, krs lub pełnomocnictw lub w ogóle nie przekazywanie klientom dokumentów poza umową deweloperską i prospektem twierdząc ,że ich banki znają i mają ich dokumenty bo ktoś inny tam załatwiał kredyt hipoteczny z danej inwestycji. Warto sprawdzić jak deweloper jest elastyczny co do zmian ustawienia ścinek działowych we własnym zakresie bez ponoszenia przez klientów kosztów. Najważniejszą jednak kwestią jest elastyczność co do ostatecznej ceny za mieszkanie. Warto negocjować cenę za mieszkanie od dewelopera, gdyż kiedy uda nam się choćby trochę z niej zejść to będzie się to wiązało z niszą prowizją bankową i odsetkami bo mniejszą kwotę kredytu hipotecznego będziemy potrzebować na zakup mieszkania.

Kupując mieszkanie od dewelopera na kredyt warto dopracować każdy z powyższych elementów aby móc cieszyć się przez długie lata swoim mieszkaniem. Dokonując w powyższy sposób wyboru mieszkania będzie też miało dodatkowy plus w przypadku sprzedaży jego. Najprawdopodobniej uda je się szybko sprzedać otrzymując za nie dobrą cenę. Poświęcając sporo wysiłku na wyszukanie wymarzonego mieszkania od dewelopera należy pamiętać, że będzie ono pożądane i gdy będziemy mieli kłopot z kredytem z banku bądź proces kredytowy będzie trwał za długo deweloper może po przekroczeniu terminu płatności sprzedać mieszkanie komu innemu. Dlatego należy poza wyborem korzystnej ofert kredytowej banku przeprowadzić jednocześnie proces kilku bankach aby zabezpieczyć się na wypadek niekorzystnych decyzji kredytowych. Aby w tym celu dobrze się przygotować zapraszam na spotkanie w sprawie kredytu na który wskaże najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych i porównam ich plusy i minusy.

Umów się na spotkanie! tel. +48 607 500 737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.