Całkowity koszt kredytu hipotecznego - z czego się składa? | Kredyt
Jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego
Jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego
15 listopada, 2022
kredyt z rodzicami dla singla
Kredyt z rodzicami dla singla
28 grudnia, 2022
Jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego
Jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego
15 listopada, 2022
kredyt z rodzicami dla singla
Kredyt z rodzicami dla singla
28 grudnia, 2022

Z czego składa się całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to bardzo poważna decyzja. Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu o rozpatrywanie wszystkich argumentów za i przeciw kredytowi, bo przecież już wiemy, że chcemy go wziąć. Najważniejsze jest przygotowanie się do kredytu, aby podpisanie umowy kredytowej jak najmniej obciążało nasz domowy budżet i pozwalało spokojnie się cieszyć własnym, wymarzonym mieszkaniem.

 

Co to jest całkowity koszt kredytu hipotecznego?

całkowity koszt kredytu hipotecznegoCałkowity koszt kredytu hipotecznego to wszelkie koszty jakie musi ponieść kredytobiorca podpisując umowę kredytową. Te koszty można podzielić na dwie kategorie:

 • Składniki kształtujące ratę: oprocentowanie, prowizja, marża.
 • Koszty usług i dodatkowych produktów: ubezpieczenie, obsługa konta, koszty związane z wyceną nieruchomości, karta kredytowa.

 Co wchodzi w skład całkowitego kosztu kredytu?

Każdy bank ma swoje wymagania wobec kredytobiorców w zamian za udzielenie kredytu. Są jednak pewne stałe elementy wchodzące w skład kosztu całkowitego kredytu, które występują w każdym banku. Co do nich należy? Przede wszystkim:

 • Odsetki – to największy koszt kredytu hipotecznego, który musi ponieść kredytobiorca. Odsetki naliczane są przez cały okres spłaty kredytu. Ich wysokość jest uzależniona od oprocentowania kredytu. Oczywiście im jest ono niższe, tym ich wysokość będzie mniejsza;
 • Ubezpieczenie kredytu – nie jest to element obowiązkowy, ale często banki od niego uzależniają decyzję kredytową;
 • Prowizja od kredytu – prowizja jest kosztem jednorazowym i jest jakby opłatą za udzielenie nam kredytu. Zazwyczaj im wyższa kwota kredytu tym wyższa prowizja;
 • Opłata przygotowawcza – koszt dla banku, który ponosimy za przygotowanie dla nas dokumentów, umowy analizy, czyli wszelkich kosztów związanych z operacjami wykonywanymi przez bank;
 • Dodatkowe produkty – chodzi o koszty jakie będziemy musieli ponieść dobierając dodatkowe produkty takie jak karta kredytowa, po to żeby otrzymać kredyt na korzystniejszych warunkach.

To oczywiście nie są wszystkie koszty kredytu jakie musimy ponieść decydując się na kredyt hipoteczny. Tutaj należy jeszcze wspomnieć o kosztach około kredytowych. A wśród nich znajdziemy takie rzeczy jak:

 • Opłaty u notariusza,
 • Opłaty sądowe – opłata za wpis do księgi wieczystej hipoteki czy za założenie księgi jeśli wcześniej nie była założona,
 • Opłata w urzędzie skarbowym – chodzi tu o podatek od czynności cywilnoprawnych,
 • Opłata dla agencji nieruchomości,
 • Opłata u ubezpieczyciela.

Nie możemy też zapomnieć o takich kosztach jak te związane z:

 • ubezpieczeniem pomostowym, bank tak zabezpiecza kredyt w okresie między wypłatą środków a dokonaniem prawomocnego wpisu hipoteki do księgi wieczystej danej nieruchomości,
 • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego,
 • wycena nieruchomości.

Proszę pamiętać, że zawsze możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji ze mną. Na spotkaniu powiem Ci jaka będzie wysokość raty, opłat, jak wygląda proces kredytowy co pomoże rozpocząć przygotowania do starania się o kredyt.

 Jak uniknąć błędów przy wyborze kredytu hipotecznego?

Jak widać kosztów jakie musimy ponieść dodatkowo poza spłatą samej kwoty udzielanego kredytu mamy dużo. Oczywiście wszystko, co wcześniej wymieniłem nie zawsze będzie Cię dotyczyło. Jeśli mamy wysoki wkład własny, bank na pewno nie będzie kazał nam korzystać z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jeśli kupujesz nieruchomość na rynku pierwotnym nie musimy ponosić kosztów związanych z urzędem skarbowym. Jednak ważne jest aby zawsze dokładnie sprawdzić i dopytać o całkowity koszt kredytu.

Zapraszam do kontaktu.

 Jak widać na całkowite koszty kredytu hipotecznego wpływa sporo istotnych elementów i trzeba o jego szczegóły dokładnie dopytać. Jeśli masz wątpliwości i chcesz się dowiedzieć wszystkiego na ten temat, to zapraszam do kontaktu ze mną. W trakcie spotkania będziemy mogli porozmawiać o Państwa sytuacji i pomogę dobrać rozwiązanie dostosowane do Państwa potrzeb finansowych.

Masz pytania dotyczące finansowania kredytem hipotecznym? Szukasz taniego kredytu ? Zapraszam na spotkanie.

 

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.