Jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego | Kredyty
marża kredytu hipotecznego
Czym jest marża kredytu hipotecznego
15 listopada, 2022
całkowity koszt kredytu hipotecznego
Całkowity koszt kredytu hipotecznego – z czego się składa?
12 grudnia, 2022
marża kredytu hipotecznego
Czym jest marża kredytu hipotecznego
15 listopada, 2022
całkowity koszt kredytu hipotecznego
Całkowity koszt kredytu hipotecznego – z czego się składa?
12 grudnia, 2022

Jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Czemu? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się, co należy zrobić, jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego gdy utracimy płynność finansową.

Jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznegoJeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego z powodu utraty płynności finansowej to co należy zrobić ? Przyczyn utraty płynności  może być wiele np. chwilowe szaleństwo wydatkowe, np. kupowanie ponad miarę, dobieranie kolejnych kredytów czy pożyczek lub też po prostu przeliczenie się z naszymi możliwościami finansowymi. Ale są również powody znacznie bardziej poważne jak: utrata pracy, choroba czy utrata bliskiego, z kim wspólnie spłacałeś kredyt. Gdy tracimy pracę, ale spłacamy kredyt ze współspadkobiercą, to na pewno jest to znacznie łatwiejsza sytuacja niż kiedy spłacamy kredyt sami. Choroba czy utrata bliskich to na pewno sytuacje kiedy kredyt jest ostatnią rzeczą o jakiej myślimy. Jednak nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia i trzeba takiego po prostu poszukać.

Co zrobić jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego?

Przede wszystkim nie wolno unikać problemu i odkładać go na później. Im szybciej zajmiemy się sprawą, tym łatwiej będzie nam wyjść na prostą i nadmiernie nie zwiększy się nasze zadłużenie. W sytuacji kiedy tylko obawiamy się, że może nam być ciężko spłacać kredyt możemy przygotować sobie symulacje i sprawdzić różne warianty. Warto wtedy porozmawiać z ekspertem kredytowym który pokaże jakie mamy tutaj opcje. Jeden warunek należy doradcy powiedzieć wszystkie aspekty dotyczące Twoich finansów jak na spowiedzi. Ekspert finansowy to nie jasnowidz i gdy zataisz jakieś rzeczy nie otrzymasz prawdziwego rozwiązania problemu.

Gdy widzisz, że spłata następnej raty będzie naprawdę trudna i jeśli nie będziesz mógł spłacać kredytu hipotecznego to powinniśmy niezwłocznie udać się do banku aby negocjować warunki kredytu. Bank takie podejście z Twojej strony zaliczy na Twoją korzyść, ponieważ to pokazuje, że podchodzisz do sprawy poważnie i nie unikasz odpowiedzialności.

Co może zaproponować bank jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego ?

Bank może zaproponować wakacje kredytowe.  W takim przypadku zawieszane są zazwyczaj jedynie raty kapitałowe, a raty odsetkowe trzeba spłacać. Takie czasowe zawieszenie spłaty może trwać 3 lub 6 miesięcy, ale jest to sprawa indywidualnie ustalana między bankiem a kredytobiorcą, nie jest regułą.

Bank może również zaproponować zmianę wysokości rat kredytu, czy wydłużenie okresu kredytowania. Gdy masz kilka zobowiązań to warto również zastanowić się nad konsolidacją kredytów. Konsolidacja kredytów pozwala na połączenie wszystkich zobowiązań w jeden kredyt, w przypadku którego miesięczna rata jest niższa niż suma rat pojedynczych kredytów. Oczywiście te rozwiązania wiążą się z formalnościami, ale na pewno pomogą nam uniknąć większych kłopotów finansowych i finalnie pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy.

Jakie będą konsekwencje jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego?

Brak działań z naszej strony, kiedy nie możemy poradzić sobie ze spłatą kredytu, może wywołać różne konsekwencje, od tych mniej dotkliwych aż po te, które będą się za nami ciągnęły latami. Do najczęstszych konsekwencji należą:

  • naliczenie odsetek za opóźnienie w spłacie,
  • przysyłanie monitów i wezwań,
  • cesja wierzytelności,
  • wpis do rejestru dłużników,
  • skierowanie sprawy do sądu,
  • egzekucja komornicza.

Zatem jak widać nie trzeba obawiać się kontaktu z bankiem lub doradcą finansowym który ułoży dobry plan. Pozwoli Ci to uniknąć bardzo poważnych konsekwencji. Nasza dobra wola na pewno spotka się z dobrym odbiorem ze strony banku, bo jemu też zależy na tym, żebyś spłacił kredyt.

Warto również zasięgnąć porady u Eksperta finansowego, który jeśli np. boimy się rat kredytu, które nam zmieniają się ze względu na zmieniające się stopy procentowe pomoże nam znaleźć rozwiązania takie jak refinansowanie kredytu lub konsolidacja. Refinansowanie polega na przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku na lepszych warunkach. Celem takiego działania jest obniżenie raty, wydłużenie okresu kredytowania czy też uzyskanie dodatkowej gotówki.

Zapraszam do kontaktu.

Jeśli masz wątpliwości lub Twoja sytuacja wydaje Ci się bardzo skomplikowana, to zapraszam na spotkanie ze mną. Aby porozmawiać o Państwa sytuacji i pomóc dobrać rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb będę musiał poznać szczegóły finansów Twojego gospodarstwa.

Masz pytania dotyczące finansowania kredytem hipotecznym? Szukasz taniego kredytu ? Zapraszam na spotkanie.

 

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.