Jeśli nie będę spłacać kredytu hipotecznego z powodu utraty płynności finansowej to co należy zrobić ? Przyczyn utraty płynności może być wiele np. chwilowe szaleństwo wydatkowe, np. kupowanie ponad miarę, dobieranie kolejnych kredytów czy pożyczek lub też po prostu przeliczenie się z naszymi możliwościami finansowymi. Ale są również powody znacznie bardziej poważne jak: utrata pracy, choroba czy utrata bliskiego, z kim wspólnie spłacałeś kredyt. Gdy tracimy pracę, ale spłacamy kredyt ze współspadkobiercą, to na pewno jest to znacznie łatwiejsza sytuacja niż kiedy spłacamy kredyt sami. Choroba czy utrata bliskich to na pewno sytuacje kiedy kredyt jest ostatnią rzeczą o jakiej myślimy. Jednak nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia i trzeba takiego po prostu poszukać.
Przede wszystkim nie wolno unikać problemu i odkładać go na później. Im szybciej zajmiemy się sprawą, tym łatwiej będzie nam wyjść na prostą i nadmiernie nie zwiększy się nasze zadłużenie. W sytuacji kiedy tylko obawiamy się, że może nam być ciężko spłacać kredyt możemy przygotować sobie symulacje i sprawdzić różne warianty. Warto wtedy porozmawiać z ekspertem kredytowym który pokaże jakie mamy tutaj opcje. Jeden warunek należy doradcy powiedzieć wszystkie aspekty dotyczące Twoich finansów jak na spowiedzi. Ekspert finansowy to nie jasnowidz i gdy zataisz jakieś rzeczy nie otrzymasz prawdziwego rozwiązania problemu.
Gdy widzisz, że spłata następnej raty będzie naprawdę trudna i jeśli nie będziesz mógł spłacać kredytu hipotecznego to powinniśmy niezwłocznie udać się do banku aby negocjować warunki kredytu. Bank takie podejście z Twojej strony zaliczy na Twoją korzyść, ponieważ to pokazuje, że podchodzisz do sprawy poważnie i nie unikasz odpowiedzialności.
Bank może zaproponować wakacje kredytowe. W takim przypadku zawieszane są zazwyczaj jedynie raty kapitałowe, a raty odsetkowe trzeba spłacać. Takie czasowe zawieszenie spłaty może trwać 3 lub 6 miesięcy, ale jest to sprawa indywidualnie ustalana między bankiem a kredytobiorcą, nie jest regułą.
Bank może również zaproponować zmianę wysokości rat kredytu, czy wydłużenie okresu kredytowania. Gdy masz kilka zobowiązań to warto również zastanowić się nad konsolidacją kredytów. Konsolidacja kredytów pozwala na połączenie wszystkich zobowiązań w jeden kredyt, w przypadku którego miesięczna rata jest niższa niż suma rat pojedynczych kredytów. Oczywiście te rozwiązania wiążą się z formalnościami, ale na pewno pomogą nam uniknąć większych kłopotów finansowych i finalnie pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy.
Brak działań z naszej strony, kiedy nie możemy poradzić sobie ze spłatą kredytu, może wywołać różne konsekwencje, od tych mniej dotkliwych aż po te, które będą się za nami ciągnęły latami. Do najczęstszych konsekwencji należą:
Zatem jak widać nie trzeba obawiać się kontaktu z bankiem lub doradcą finansowym który ułoży dobry plan. Pozwoli Ci to uniknąć bardzo poważnych konsekwencji. Nasza dobra wola na pewno spotka się z dobrym odbiorem ze strony banku, bo jemu też zależy na tym, żebyś spłacił kredyt.
Warto również zasięgnąć porady u Eksperta finansowego, który jeśli np. boimy się rat kredytu, które nam zmieniają się ze względu na zmieniające się stopy procentowe pomoże nam znaleźć rozwiązania takie jak refinansowanie kredytu lub konsolidacja. Refinansowanie polega na przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku na lepszych warunkach. Celem takiego działania jest obniżenie raty, wydłużenie okresu kredytowania czy też uzyskanie dodatkowej gotówki.