Kredyt z rodzicami to doraźne rozwiązanie gdy singiel nie może sam otrzymać finansowania zakupu nieruchomość. W pierwszej kolei postaram się opowiedzieć czy singiel ma szanse samemu na kredyt hipoteczny.
Tak, singiel może dostać kredyt hipoteczny. Musisz jednak pamiętać, że często związane to będzie z bardziej skomplikowaną procedurą niż w przypadku kredytów dla małżeństw, czy nawet par. Czemu tak się dzieje? Ponieważ kredyt udzielany dwóm osobom wiąże się z mniejszym ryzykiem dla banku. Po pierwsze w takim przypadku są większe dochody, a po drugie z punktu widzenia banku są pewne zabezpieczenia. Jeśli jedna ze stron podpisujących umowę kredytową straci pracę, to druga nadal pracuje i może spłacać zobowiązanie.
Pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy, to pewnie musi dużo zarabiać. Wiadomo jednak, że banki nie patrzą tylko i wyłącznie na wysokość dochodów, ale również na szereg innych czynników, które mogą być równie ważne jak wysokość zarobków. Jakie to czynniki?
Jeśli chcesz sprawdzić swoje możliwości, to na początek skorzystaj z bezpłatnej konsultacji ze mną. Dowiesz się na niej jaką masz zdolność kredytową oraz jakie masz szanse na kredyt hipoteczny.
Gdy wszystkie powyższe czynniki możemy odhaczyć jako korzystne dla Ciebie, to wtedy powinieneś pamiętać, żeby porównać ze sobą kilka ofert przed ostatecznym podjęciem decyzji. Na co zwracać uwagę?
Jeśli bank odmawia nam udzielenia kredytu lub po prostu obawiamy się, że taka sytuacja może mieć miejsce, to warto zastanowić się nad opcją przystąpienia do kredytu ze współspadkobiercą. Banki akceptują taką sytuację, że do wniosku można dołączyć dodatkowych kredytobiorców, nie muszą być koniecznie spokrewnieni. Jednak można zastanowić się czy nie wziąć kredyt z rodzicami. Jeśli ich dochody pozwolą zwiększyć zdolność kredytową, to warto spróbować, żeby nie rezygnować z marzeń o własnym M. Rodzice raczej nie odmówią pomocy. Należy tylko zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeśli rodzice mają:
To wtedy może to nic nie zmienić w ocenie Twojej zdolności kredytowej, a nawet ją obniżyć. Jeśli jednak dochody są regularne, pochodzą z akceptowalnych źródeł, nie ma wpisów w BIK i innych zobowiązań kredytowych po stronie rodziców to wtedy działa to zdecydowanie na korzyść singla i bank zapewne lepiej oceni wspólną zdolność kredytową. Warto jednak pamiętać, że bank będzie również patrzył na wiek naszych rodziców: im są młodsi, tym na dłuższy okres dostaniemy kredyt. Banki stosują ograniczenia wieku od 67-80 lat. Oznacza to, że tyle lat może mieć najstarszy kredytobiorca w momencie spłacania ostatniej raty kredytu.
Istotną kwestią, o której tu należy jeszcze wspomnieć jest kwestia dodatkowych ubezpieczeń na jakie singiel starający się o kredyt będzie musiał się zdecydować, żeby bank wypłacił kredyt. Bank rekompensując sobie ryzyko strat może chcieć, żeby zostało wykupione ubezpieczenie na życie. Gdy singiel będzie podchodził do kredytu z rodzicami to i tutaj również bank będzie oczekiwać wykupienia polisy na życie dla najstarszego kredytobiorcy.