Kredyt Mieszkanie bez wkładu własnego może otrzymać gospodarstwo domowe, w którego skład wchodzi pełnoletnia osoba fizyczna albo małżeństwo lub rodzice jednego wspólnego dziecka, które jest pod ich opieką prawną, albo posiadają władzę rodzicielską.
Program zakłada dwa narzędzia wsparcia kredytobiorców:
Gwarancja to instrument, w którym państwo jako gwarant obliguje się, że spłaci sumę gwarancji, gdy spełni się określony warunek (w tym przypadku, jeżeli kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać kredytu).
Upraszczając: uczestnicy nowego programu „Kredyt mieszkanie bez wkładu własnego” mogą otrzymać gwarancję bankową oznacza to, że jeżeli kredytobiorcy nie będą w stanie spłacić kredytu hipotecznego to bank będzie mógł ubiegać się o te pieniądze od BGK. Bank udzielający kredyt, dzięki temu może czuć się bezpieczniej.
W projekcie narzucona jest kwota gwarancji, która nie może przekraczać 20% ceny nabycia prawa własności nieruchomości, kosztów budowy. Kredytobiorcy będą mogli liczyć od Państwa na uzyskanie wkładu własnego o wysokości nawet 20% wartości nieruchomości, maksymalnie do 100 000zł.
Kredytobiorca będzie miał możliwość dopłacenia ze środków własnych ponad gwarantowanej przez państwo kwoty, ale nie będzie możliwe łączenie tych środków po to, aby uzyskać niższą marżę poprzez podwyższenie LTV do 80%.
Osoby posiadające wymagany wkład własny, którzy mogliby uzyskać gwarancję minimalnej kwoty kredytu np. 1% wartości nieruchomości, jedynie do zapewnienia sobie spłat rodzinnych.
Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, na pokrycie całości lub części wydatków:
Gwarantowany kredyt mieszkaniowy zostanie udzielony:
Program zakłada, że w momencie kiedy kredytobiorcy zdecydują się na powiększenie rodziny, BGK spłaci część gwarantowanego kredytu hipotecznego. Co to oznacza dla przyszłych kredytobiorców? Państwo gwarantuje tzw. „spłatę rodzinną”, która w momencie powiększenia się rodziny o drugie dziecko będzie wynosiła 20 tys. zł, a po urodzeniu trzeciego dziecka i kolejnego 60 tys. zł. Dopłaty będą weryfikowane i będą przekazywane bezpośrednio na rachunek zaciągniętego kredytu hipotecznego i traktowane jako nadpłata kredytu. Środki z dopłat nie mogą być wyższe niż wysokość pozostałej do spłaty części kapitałowej gwarantowanego kredytu mieszkaniowego zaznaczając, że część kapitałowa ustalana jest na dzień pojawienia się kolejnego dziecka.
Gospodarstwo domowe, które decyduje się na skorzystanie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego’’, jeżeli chodzi o kwestie liczenia zdolności kredytowej nie może liczyć na ulgi, zostają oni potraktowani jak przeciętni kredytobiorcy, którzy występują o kredyt hipoteczny, więc muszą posiadać zdolność do spłaty rat. Koszty odsetkowe kredytu nie ulegną zmianie, natomiast dzięki dopłatom do wkładu własnego obniży się kwota kapitału. Orientacyjną wysokość raty kredytu hipotecznego mogę Państwu policzyć na spotkaniu ze mną.