Kredyt mieszkanie bez wkładu własnego | Kredyty Kielce
kredyt z rodzicami dla singla
Kredyt z rodzicami dla singla
28 grudnia, 2022
kredyt hipoteczny Kielce
Co to jest kredyt hipoteczny?
26 lutego, 2023
kredyt z rodzicami dla singla
Kredyt z rodzicami dla singla
28 grudnia, 2022
kredyt hipoteczny Kielce
Co to jest kredyt hipoteczny?
26 lutego, 2023

Kredyt mieszkanie bez wkładu własnego

Program rządu „Kredyt mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.

 

Kto może skorzystać z programu „Kredyt Mieszkanie bez wkładu własnego”?

Kredyt Mieszkanie bez wkładu własnego może otrzymać gospodarstwo domowe, w którego skład wchodzi pełnoletnia osoba fizyczna albo małżeństwo lub rodzice jednego wspólnego dziecka, które jest pod ich opieką prawną, albo posiadają władzę rodzicielską.

Program zakłada dwa narzędzia wsparcia kredytobiorców:

  1. Gwarancję zastępującą wymagany przez banki wkład własny.
  2. Dopłaty do spłaty kredytów hipotecznych polegające na spłacie przez Bank Gospodarstwa Krajowego części kapitału, gdy w gospodarstwie domowym pojawi się drugie i kolejne dziecko.
Czym jest gwarancja?

Gwarancja to instrument, w którym państwo jako gwarant obliguje się, że spłaci sumę gwarancji, gdy spełni się określony warunek (w tym przypadku, jeżeli kredytobiorca nie będzie w stanie spłacać kredytu).

Upraszczając: uczestnicy nowego programu „Kredyt mieszkanie bez wkładu własnego” mogą otrzymać gwarancję bankową oznacza to, że jeżeli  kredytobiorcy nie będą w stanie spłacić kredytu hipotecznego to bank będzie mógł ubiegać się o te pieniądze od BGK. Bank udzielający kredyt, dzięki temu może czuć się bezpieczniej.

W  projekcie  narzucona jest kwota gwarancji, która nie może przekraczać 20% ceny nabycia prawa własności nieruchomości, kosztów budowy. Kredytobiorcy będą mogli liczyć od Państwa na uzyskanie wkładu własnego o wysokości nawet 20% wartości nieruchomości, maksymalnie do 100 000zł.

Kredytobiorca będzie miał możliwość dopłacenia ze środków własnych ponad gwarantowanej przez państwo kwoty, ale nie będzie możliwe łączenie tych środków po to, aby uzyskać niższą marżę poprzez podwyższenie LTV do 80%.

Osoby posiadające wymagany wkład własny, którzy mogliby uzyskać gwarancję minimalnej kwoty kredytu np. 1% wartości nieruchomości, jedynie do zapewnienia sobie spłat rodzinnych.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, na pokrycie całości lub części wydatków:

  1. ponoszonych w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem oraz nabyciem prawa własności gruntu lub jego części, w celu budowy domu,
  2. związanych z nabyciem prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego
  3. związanych z wkładem budowlanym

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy zostanie udzielony:

  1. bez wymagań dotyczących minimalnej wysokości wkładu własnego,
  2. w walucie polskiej,
  3. na okres co najmniej 15 lat,
  4. w określonych maksymalnych kwotach za m2 nieruchomości, która będzie kwalifikowana do programu.
 Dopłata do kredytu hipotecznego

Program zakłada, że w momencie kiedy kredytobiorcy zdecydują się na powiększenie rodziny, BGK spłaci część gwarantowanego kredytu hipotecznego. Co to oznacza dla przyszłych kredytobiorców? Państwo gwarantuje tzw. „spłatę rodzinną”, która w momencie powiększenia się rodziny o drugie dziecko będzie wynosiła 20 tys. zł, a po urodzeniu trzeciego dziecka i kolejnego 60 tys. zł. Dopłaty będą weryfikowane i będą przekazywane bezpośrednio na rachunek zaciągniętego kredytu hipotecznego i traktowane jako nadpłata kredytu. Środki z dopłat nie mogą być wyższe niż wysokość pozostałej do spłaty części kapitałowej gwarantowanego kredytu mieszkaniowego zaznaczając, że część kapitałowa ustalana jest na dzień pojawienia się kolejnego dziecka.

Gospodarstwo domowe, które decyduje się na skorzystanie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego’’, jeżeli chodzi o kwestie liczenia zdolności kredytowej nie może liczyć na ulgi, zostają oni potraktowani jak przeciętni kredytobiorcy, którzy występują o kredyt hipoteczny, więc muszą posiadać zdolność do spłaty rat. Koszty odsetkowe kredytu nie ulegną zmianie, natomiast dzięki dopłatom do wkładu własnego obniży się kwota kapitału. Orientacyjną wysokość raty kredytu hipotecznego mogę Państwu policzyć na spotkaniu ze mną.

Zapraszam do kontaktu.

Podsumowując założenia programu „ Kredyt mieszkanie bez wkładu własnego” dla przyszłych kredytobiorców są opłacalne. Możemy przewidywać, że za jakiś czas banki przygotują oferty specjalne pod realizację rządowego programu, czas pokaże jakich parametrów kredytu przy tych ofertach możemy się spodziewać. Gospodarstwo domowe może starać się o gwarancje wkładu własnego nawet do poziomu 20% i uzyskać dopłatę w momencie powiększenie się rodziny, która gwarantuje dopłaty, które mogą iść na poczet spłaty kapitału. Jedynym ograniczeniem jakie może się pojawić co do wysokości wkładu własnego jest cena za m2 w danym rejonie. Biorąc pod uwagę gromadzenie środków na własną rękę a skorzystanie z programu, pozwala to zaoszczędzić czas i daje możliwość dla osób, które nie są w stanie odłożyć wymaganego przez banki wkładu własnego. Zapraszam na spotkanie na który bezpłatnie sprawdzę Państwa zdolność kredytową i porównam oferty banków.

Masz pytania dotyczące finansowania kredytem hipotecznym? Szukasz taniego kredytu ? Zapraszam na spotkanie.

 

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.