Kredyt na dokończenie budowy domu | Kredyt hipoteczny Kielce
przygotować się do kredytu
Jak przygotować się do kredytu gotówkowego?
1 kwietnia, 2023
Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych
Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych
16 maja, 2023
przygotować się do kredytu
Jak przygotować się do kredytu gotówkowego?
1 kwietnia, 2023
Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych
Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych
16 maja, 2023

Kredyt na dokończenie budowy domu

Budowa, remont i rozbudowa domu, to dla wielu osób bardzo stresujące przedsięwzięcie. Co sprawia, że tak jest? Głównie jest to koszt inwestycji. Ileż to bowiem razy zdarza się, że zaplanowany budżet został przekroczony i kwota, która miała Ci wystarczyć niestety okazała się za niska. O tym co zrobić w takiej sytuacji przeczytasz w tym artykule. Dowiesz się między innymi jak wygląda ścieżka postępowania jeśli korzystasz z kredytu oraz jak to wygląda jeśli chcesz posiłkować się bankowymi pieniędzmi dopiero w sytuacji awaryjnej, jaką jest właśnie kończący się budżet środków własnych.

Czy można zwiększyć kredyt na budowę domu?

Kredyt na dokończenie budowy domuKredyt na dokończenie budowy możesz zwiększyć wykorzystując trzy warianty. Pierwszy to zwiększenie kwoty już posiadanego kredytu. W takiej sytuacji możesz skorzystać z kredytu wyłącznie w banku, który już kredytuje Twoją nieruchomość. Całą procedurę rozpoczynasz wówczas od początku. Co to oznacza? Bank ponownie przeliczy Twoją zdolność kredytową i wyceni nieruchomość. Będziesz potrzebował również zaktualizowanego kosztorysu. Idealnie, jeśli pojawią się nowe elementy, których nie planowałeś kredytować wcześniej. Może to być np. stała zabudowa kuchni lub garderoby.

Może się jednak okazać, że po prostu nie wystarczyło Ci pieniędzy na ostatni etap, bo wzrosły ceny materiałów budowlanych wykorzystywanych właśnie na tym etapie budowy domu. W takiej sytuacji również składasz nowy kosztorys i zwiększasz wartość prac, które nie zostały jeszcze wykonane. Należy pamiętać, że mogą się zmienić warunki cenowe kredytu. Bank będzie ponownie negocjował warunki kredytu, przyjmując wyższą kwotę pożyczanych Ci pieniędzy i zaktualizowaną wartość nieruchomości. Trzeba się również liczyć z kosztem uaktualnienia wpisu hipoteki w księdze wieczystej.

Drugi wariant aby uzyskać kredyt na dokończenie budowy to kolejny kredyt hipoteczny. Najczęściej w takiej sytuacji jest udzielany w tym samym banku co pierwsze zobowiązanie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zabezpieczasz się na innej nieruchomości. Wówczas możesz skorzystać z oferty innego banku.

Korzyść wynikająca z tego typu finansowania to zachowanie pierwotnych warunków kredytu. Do drugiego zobowiązania składasz również dokumenty dotyczące źródła dochodu i inwestycji. Co ważne możesz się zabezpieczyć na innej nieruchomości stanowiącej Twoją własność lub nieruchomości stanowiącej własność osoby trzeciej.

Trzeci wariant kredytu na dokończenie budowy to nowy kredyt na spłatę kredytu już posiadanego i  jednoczesne dokończenie budowy. Możesz wówczas skorzystać z oferty innego banku, jeśli ma on korzystniejsze warunki kredytowania. Postępujesz dokładnie tak samo jak przy wariancie pierwszym i drugim. Kompletujesz dokumenty dotyczące źródła i wysokości Twoich dochodów oraz dokumenty dotyczące budowy.

Moi Klienci często pytają, który wariant jest najkorzystniejszy. Odpowiedź brzmi: to zależy. Na wybór ma wpływ przede wszystkim oferta cenowa, ta którą posiadasz przy spłacanym zobowiązaniu i ta, która jest aktualnie. Jeśli posiadasz preferencyjne warunki oprocentowania nie będzie korzystne dla Ciebie zwiększanie kredytu już posiadanego. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej skorzystać z drugiego kredytu.

Jeśli natomiast aktualne warunki cenowe są zdecydowanie bardziej korzystne niż te które posiadasz przy swoim kredycie, opłacalne będzie spłacenie całości nowym kredytem i dobranie kwoty niezbędnej do zakończenia budowy. Ważne jednak, że zdarzają się banki, które w takiej sytuacji będą wymagały, by budynek został oddany do użytkowania. Większość jednak bardzo chętnie udzieli Ci kredytu na powyższy cel.

Czy na dokończenie budowy domu mogę przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Zdarza się, że kredyt na dokończenie budowy domu potrzebny Ci jest szybko i nie chcesz czekać na  rozpatrzenie wniosku hipotecznego. W takiej sytuacji pomocny okazuje się kredyt gotówkowy. Zaletą jest to, że nie masz obowiązku informowania banku na co potrzebujesz pieniędzy. Bank będzie wymagał od Ciebie wyłącznie udokumentowania źródła i wysokości dochodów. Dużym plusem jest również szybka  dostępność środków finansowych z kredytu. Decyzja kredytowa często jest możliwa do uzyskania w ciągu 1 dnia. Należy działać szybko, dlatego skontaktuj się ze mną.

Jakie dokumenty trzeba skompletować do wniosku o kredyt na dokończenie budowy domu? 

Dokumenty niezbędne do skorzystania z kredytu hipotecznego na dokończenie budowy domu są dokładnie takie same jak przy wniosku o kredyt na budowę domu. Będą to dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodów oraz te dotyczące inwestycji budowlanej.

Bank będzie wymagał byś przedłożył do wniosku kredytowego:

  • pozwolenie na budowę,
  • projekt domu,
  • kosztorys (druk banku),
  • wypis z rejestru gruntów nie starszy niż 3 miesiące,
  • mapkę ewidencyjną nie starszą niż 3 miesiące,
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • numer księgi wieczystej oraz
  • umowę darowizny (jeśli nabyłeś nieruchomość w drodze darowizny).
Czy da się uniknąć sytuacji, że zabraknie pieniędzy na budowę domu?

Można jak najbardziej zminimalizować sytuację, że zabraknie Ci pieniędzy z kredytu na dokończenie budowy. Jednym z możliwych wariantów jest zawnioskowanie o wyższą kwotę kredytu niż uważasz, że jest Ci potrzebna. Najczęściej bowiem budowa trwa 1-2 lata. Często w tym okresie zmieniają się ceny materiałów budowlanych. Najczęściej niestety spotykamy się z ich wzrostem. Może się również zdarzyć, że zmieni się Twoja koncepcja wykończenia nieruchomości i będziesz chciał skorzystać z droższych materiałów. Dlatego też, przyjęcie tzw. „górki” w kosztorysie jest ostatnio coraz częściej praktykowane. W sytuacji gdy nie wykorzystasz jednak całej przyznanej Ci kwoty pieniędzy możesz z niej zrezygnować. Co ważne, wymagane od Ciebie raty kredytu będą naliczone tylko i wyłącznie od uruchomionej kwoty kredytu.

Zapraszam do kontaktu.

Sprawdź dokładnie o jaką kwotę możesz wnioskować i umów się ze mną na spotkanie. Nie odpowiedziałem na wszystkie Twoje pytania ? Napisz maila pozostawiając numer telefonu, a do Ciebie oddzwonię i pomogę.

Masz pytania dotyczące finansowania kredytem gotówkowym? Szukasz taniego kredytu ? Zapraszam na spotkanie.

 

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.