Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych- Kielce
Kredyt na dokończenie budowy domu
Kredyt na dokończenie budowy domu
14 kwietnia, 2023
bezpieczny kredyt 2% Kielce
Bezpieczny Kredyt 2% – Co należy wiedzieć
7 czerwca, 2023
Kredyt na dokończenie budowy domu
Kredyt na dokończenie budowy domu
14 kwietnia, 2023
bezpieczny kredyt 2% Kielce
Bezpieczny Kredyt 2% – Co należy wiedzieć
7 czerwca, 2023

Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych?

Czy mieszkaniowe programy rządowe dotyczące kredytów hipotecznych są pomocne dla rynku czy też nie? Rynek kredytów mieszkaniowych przeżył kryzys z powodu wielu czynników geopolitycznych i gospodarczych. W celu pomocy rząd i instytucje państwowe wprowadziły programy, takie jak Mieszkanie bez wkładu własnego i Bezpieczny kredyt. Czy te programy są skuteczne i czy ich warunki są realne do spełnienia?

Mieszkaniowy program rządowy: Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych - kredyt hipoteczny bez wkładu własnego Mieszkaniowy program rządowy pod nazwą „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma pomóc w nabyciu pierwszej nieruchomości poprzez zagwarantowanie wkładu własnego przez instytucję państwową. Wysokość gwarancji wynosi od 10% do 20% wartości kredytu, a maksymalna kwota gwarancji to 100 tys. złotych. Program przewiduje również Spłatę rodzinną, która jest spłatą części kredytu gwarantowanego w przypadku narodzin dziecka lub dzieci w trakcie kredytowania. Program jest przeznaczony dla osób, które posiadają zdolność kredytową, ale nie mają wystarczających środków własnych na wymagany wkład własny, w tym dla rodzin z dziećmi, małżeństw, singli i rodzin wielodzietnych, a także dla cudzoziemców. Gwarancja wynosi nie mniej niż 10%, a nie więcej niż 20% wydatków na zobowiązanie finansowe, a okres kredytowania musi wynosić co najmniej 15 lat. Celem kredytu hipotecznego jest pokrycie całkowitej wartości ceny zakupu mieszkania lub kosztów budowy domu jednorodzinnego (w tym wykończenia nieruchomości).

Program Mieszkanie bez wkładu własnego umożliwia udział osobom, które nie posiadają innej nieruchomości, chyba że ta nieruchomość została przekazana darowizną na rzecz osoby zaliczanej do pierwszej lub drugiej grupy podatkowej w okresie ostatnich 5 lat. Jeśli w gospodarstwie domowym jest przynajmniej dwoje dzieci, można starać się o udział w programie posiadając już nieruchomość o metrażu nie większym niż 50 m2, a przy większej liczbie dzieci do 75 m2 lub 90 m2. Możliwość skorzystania ze spłaty rodzinnej pojawia się w przypadku, gdy w trakcie okresu kredytowania rodzi się kolejne dziecko.

Jednakże, członkowie gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innych nieruchomości poza tą, kupioną z wykorzystaniem gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. Program ma limit cenowy na kupowaną nieruchomość i ceny nie mogą przekroczyć limitu publikowanego na BGK. Wielu ekspertów z branży nieruchomościowej i finansowej uważa, że założenia programu nie spełniają pokładanych w nim oczekiwań, ponieważ zła diagnoza ograniczeń, wstrzymujących Polaków od kupna nieruchomości, uniemożliwia osiągnięcie zamierzonych celów. Ubiegłoroczna seria podwyżek stóp procentowych i drastyczne podwyższenie przez KNF buforu do liczenia zdolności kredytowej do 5 p. p. spowodowały dramatyczny spadek zdolności kredytowej i wyeliminowały z rynku rzesze potencjalnych kredytobiorców.

Skuteczność mieszkaniowego programu rządowego

Mieszkaniowy program rządowy ma obecnie niewielki zasięg i nie spełnia oczekiwań. Jednakże istnieją pozytywne sygnały, takie jak obniżenie buforu do liczenia zdolności kredytowej oraz chęć banków do poszerzenia dostępności produktów dla klientów. Zapowiadane zmiany w założeniach programu, które wejdą w życie od 1. marca 2023, pozwalają osobom dysponującym wkładem własnym nie większym niż 200 tys. zł i nieprzekraczającym 20% lub 30% (w zależności od oprocentowania) kwoty wydatków, na które kredyt jest udzielany, skorzystać z mieszkaniowego programu rządowego. To znacząco rozszerza zasięg programu i pozwala klientom na obniżenie docelowej kwoty kredytowania, co z kolei wpływa pozytywnie na ich zdolność kredytową.

Mieszkaniowy program rządowy: Bezpieczny Kredyt 2%

Nowy mieszkaniowy program rządowy o nazwie Bezpieczny Kredyt 2% to kolejna inicjatywa, która ma ułatwić dostęp do kredytów. Program ten ma na celu rozwiązanie części problemów, które obecnie utrudniają decyzję o staraniu się o finansowanie. Podstawowym założeniem programu jest możliwość uzyskania kredytu hipotecznego o niższym oprocentowaniu niż w przypadku obecnych ofert na rynku. Program ma także zapobiegać problemom w spłacie zadłużenia poprzez gwarancję utrzymania niskiego oprocentowania.

Założenia Bezpieczny kredyt 2%

Mieszkaniowy program rządowy – Bezpieczny Kredyt 2% składa się z określonych warunków dotyczących kredytobiorcy. Osoba, która nie przekroczyła 45. roku życia i nie posiada własności mieszkań, domów ani spółdzielczych praw do nieruchomości, może ubiegać się o ten kredyt. W przypadku małżeństw lub rodziców, którzy wychowują przynajmniej jedno dziecko, jeden z nich musi spełnić ten wymóg wiekowy. Możliwe jest posiadanie ½ udziału w lokalu lub domu, pochodzącego ze spadku, ale kredytobiorca nie może na nim zamieszkiwać.

Kredytobiorca i osoby w jego gospodarstwie domowym nie mogą być stroną umowy innego kredytu, który ma na celu nabycie nieruchomości. Jedna osoba może ubiegać się o kredyt do 500 tys. zł, a małżeństwo lub rodzice wychowujący dziecko mogą otrzymać kredyt do 600 tys. zł. Nie ma limitu cenowego na zakup lub budowę nieruchomości. Mieszkaniowy program rządowy ma na celu pomóc w uzyskaniu tańszego kredytu hipotecznego i zapobiec problemom w spłacie zadłużenia dzięki gwarancji utrzymania niskiego oprocentowania.

Program Bezpieczny kredyt 2% zapewnia dopłatę do raty, która będzie różnicą między stałą stopą, ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w banku kredytującym, a oprocentowaniem zgodnie ze stopą 2%. Ta dopłata będzie przysługiwała kredytobiorcy przez 10 lat, po których oprocentowanie kredytu zmieni się na oprocentowanie rynkowe, zmienne, zależne od aktualnych stóp procentowych. Oprocentowanie będzie bezpieczne, stałe i niezmienne, a dodatkowe instrumenty zabezpieczające kredytobiorców obejmują możliwość wystąpienia o wydłużenie okresu kredytowania o 5 lat, w celu obniżenia miesięcznej raty kredytu, w przypadku ryzyka zbyt dużego wzrostu tej raty po upływie okresu dopłaty.

Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych - bezpieczny kredyt hipoteczny 2%

Mieszkaniowy program rządowy: Konto mieszkaniowe

Program Bezpieczny kredyt 2% ma w ofercie dodatkowy mechanizm, tzw. konto mieszkaniowe, dla osób o niskiej zdolności kredytowej, które chciałyby skorzystać z programu. Konto mieszkaniowe to zobowiązanie do systematycznego oszczędzania, aby zbierać kapitał na zakup pierwszej nieruchomości. Osoba, która nie ma własnego mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, może założyć konto. Można również wziąć udział w programie, jeśli posiada się jedno mieszkanie, ale w nim mieszka się z co najmniej dwójką dzieci lub przysposobionych dzieci. W programie nie ma ograniczeń co do wielkości mieszkania, ale w zależności od liczby dzieci, maksymalna wielkość mieszkania wynosi 50m2 dla dwójki dzieci, 75m2 dla trójki dzieci i 90m2 dla czwórki dzieci.

Minimalna miesięczna wpłata na konto mieszkaniowe to 500 zł, a maksymalna to 2000 zł. Oszczędzający mają prawo do miesiąca wakacji, czyli nieniosącej konsekwencji przerwy w oszczędzaniu, jednego miesiąca w ciągu roku. Premią mieszkaniową, która będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny za 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, premiowane jest konsekwentne oszczędzanie przez minimum 11 miesięcy przynajmniej 500 zł na miesiąc. Odkładane oszczędności będą dodatkowo oprocentowane wedle oferty banku i zwolnione z podatku Belki. Minimalny okres oszczędzania to 3 lata, a maksymalny to 10 lat. Po zakończeniu oszczędzania, czas na wydanie środków to 5 lat.

Zapraszam do kontaktu.

Mieszkaniowe programy rządowe, takie jak Mieszkanie bez wkładu własnego i Bezpieczny kredyt 2%, mogą być łączone, co daje większe wsparcie dla osób szukających kredytu. Zapowiedziane zmiany w obu programach stwarzają realną szansę na zakup domu dla kredytobiorców, którzy byli pozbawieni takiej możliwości w 2022 roku. Obniżenie buforu do liczenia zdolności kredytowej poszerza również krąg potencjalnych beneficjentów. Niemniej jednak, wadą połączenia programów jest wyłączenie spłaty rodzinnej. Ostatecznie, po upływie 10 lat dopłat przewidzianych przez Bezpieczny kredyt, sytuacja na rynku kredytowym może ulec zmianie, umożliwiając korzystne przejście na oprocentowanie zmienne. Warunki programu Mieszkanie bez wkładu zaczynają obowiązywać od 1 marca, a program Bezpieczny kredyt od 1 lipca. To dobry moment na analizę własnej sytuacji finansowej i rozmowę z ekspertem kredytowym. Zapraszam na spotkanie aby sprawdzić Państwa możliwości skorzystania z mieszkaniowych programów rządowych

Masz pytania dotyczące finansowania kredytem gotówkowym? Szukasz taniego kredytu ? Zapraszam na spotkanie.

 

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.