Bezpieczny kredyt 2% - Skorzystaj z niskiego oprocentowania
Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych
Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych
16 maja, 2023
kredyt hipoteczny na ryczałt
Kredyt hipoteczny na ryczałt
12 czerwca, 2023
Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych
Mieszkaniowy program rządowy dla kredytów hipotecznych
16 maja, 2023
kredyt hipoteczny na ryczałt
Kredyt hipoteczny na ryczałt
12 czerwca, 2023

Bezpieczny Kredyt 2% – Co należy wiedzieć

Jeśli planujesz zakup własnego lokalu mieszkalnego, warto zapoznać się z rządowym programem „Bezpieczny Kredyt 2%”, który może przynieść wiele korzyści i wpłynąć na rynek nieruchomości. Jako doświadczony doradca kredytowy, chciałbym podzielić się moimi spostrzeżeniami i wyjaśnić, jak ten program działa.

bezpieczny kredyt 2% Kielce„Bezpieczny Kredyt 2%” to program rządowych dopłat do zakupu lub budowy pierwszej nieruchomości, mający zastąpić dotychczasową opcję kredytu bez wkładu własnego. Oprocentowanie tego kredytu nie wynosi 2% jak to jest w nazwie programu, mimo to i tak stanowi bardzo atrakcyjną ofertę. Jednak ze względu na wzrost stóp procentowych i nowe wymogi, zdolność kredytowa została znacznie obniżona. Program ten może być interesujący dla osób planujących zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Warunki uczestnictwa, wyjątki

Warunki uczestnictwa w programie „Bezpieczny Kredyt 2%” są następujące: osoba starająca się o kredyt musi mieć poniżej 45 lat w dniu złożenia wniosku. Ważnym kryterium jest również brak posiadania obecnie lub w przeszłości domu jednorodzinnego lub mieszkania, chociaż istnieją wyjątki od tej zasady. Można składać wniosek wraz z partnerem w związku nieformalnym, pod warunkiem posiadania wspólnego dziecka, lub z małżonkiem w związku małżeńskim. Istnieje również możliwość składania wniosku, gdy jeden ze współmałżonków ma poniżej 45 lat, a drugi jest starszy.

Warto wiedzieć, że ustawa przewiduje kilka wyjątków od zasady pierwszej nieruchomości. Jeśli nieruchomość została otrzymana w spadku, kredytobiorca i pozostali członkowie gospodarstwa domowego mogą ubiegać się o kredyt, pod warunkiem posiadania maksymalnie 50% udziałów i niezamieszkiwania w tej nieruchomości przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Inne wyjątki dotyczą posiadania nieruchomości przez osobę w związku nieformalnym, posiadania nieruchomości wyłączonej z użytkowania mieszkalnego przez nadzór budowlany, posiadania nieruchomości jako dziecko przed ukończeniem 18 roku życia oraz małżeństwa z rozdzielnością majątkową, gdzie jeden z małżonków miał nieruchomość, ale ją zbył przed narodzeniem dziecka.

Wkład własny przy zakupie nieruchomości może wynosić maksymalnie 20% wartości inwestycji, a maksymalna kwota kredytu hipotecznego jest zależna od rodzaju nieruchomości – mieszkania lub domu jednorodzinnego – oraz celu (zakup lub budowa).

Mając na uwadze te informacje, „Bezpieczny Kredyt 2%” może stanowić interesującą opcję dla tych, którzy planują zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu. Pamiętaj jednak, że celem tego wpisu nie jest sprzedaż produktu, lecz dostarczenie rzetelnych informacji, które pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Bezpieczny Kredyt 2% – Obliczanie Oprocentowania

Ważne jest zrozumienie, że choć nazwa programu wskazuje na oprocentowanie 2%, oprocentowanie faktyczne może być wyższe. Oprocentowanie będzie oparte na okresowo stałej stopie procentowej, a ostateczne oprocentowanie kredytu będzie zależeć od oferty banku i obliczonej dopłaty.  Aby obliczyć oprocentowanie „Bezpiecznego kredytu 2%”, należy wziąć pod uwagę następujące wartości liczbowe. W ostatnim kwartale przypuszczalnie kredyty na stałej stopie były oprocentowane na poziomie około 8,46%. W takiej sytuacji wysokość dopłaty wyniesie 8,46% * 0,9 – 2% = 5,61%.

Wartość 0,9% reprezentuje czynnik korygujący, który określa wysokość marży banku. Nie jest jasne, skąd ustawodawca wziął tę wartość, biorąc pod uwagę, że średnia marża banku wynosi około 2%. Niemniej jednak, przyjmuje się tę wartość bez dyskusji.

Jeśli składasz wniosek o kredyt hipoteczny w banku, który obecnie oferuje kredyty na stałej stopie procentowej na poziomie 8%, to oprocentowanie twojego kredytu wyniesie 2,35%.

Możemy użyć prostego zadania matematycznego: 8% – 5,61% = 2,39%.

Otrzymasz kredyt z ustaloną na 5 lat stałą stopą procentową. Po upływie 5 lat oprocentowanie kredytu mieszkaniowego zostanie ponownie ustalone na kolejny okres. Okres dopłaty wynosić będzie maksymalnie 10 lat.

bezpieczny kredyt 2%

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

Kto może go otrzymać, na jakich zasadach i na co przeznaczyć

Dzięki niemu możesz skorzystać z dopłat do zakupu lub budowy pierwszej nieruchomości. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące maksymalnych kwot kredytu w zależności od różnych przypadków.

Zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego:

  • Osoba samotna (singiel): maksymalna kwota kredytu to 500 000 zł.
  • Osoba będąca w związku małżeńskim, osoba samodzielnie wychowująca dziecko lub osoba w związku partnerskim wychowująca dziecko: maksymalna kwota kredytu to 600 000 zł.

Budowa domu jednorodzinnego:

  • Osoba samotna (singiel): maksymalna kwota kredytu to 500 000 zł.
  • Osoba będąca w związku małżeńskim, osoba samodzielnie wychowująca dziecko lub osoba w związku partnerskim wychowująca dziecko: maksymalna kwota kredytu to 600 000 zł.

W przypadku budowy domu jednorodzinnego, jeśli wartość wkładu własnego (działka + zrealizowane prace) przekracza 200 000 zł, maksymalna kwota kredytu hipotecznego, wraz z wartością działki i prac, nie może przekroczyć 1 000 000 zł. Jeśli wartość wkładu własnego przekracza 200 000 PLN, maksymalna kwota kredytu hipotecznego wynosi:

  • Osoba samotna (singiel): 100 000 zł.
  • Osoba będąca w związku małżeńskim, osoba samodzielnie wychowująca dziecko lub osoba w związku partnerskim wychowująca dziecko: 150 000 zł.

Maksymalne wartości kredytowanej nieruchomości to:

  • Osoba samotna (singiel): 700 000 zł.
  • Osoba będąca w związku małżeńskim, osoba samodzielnie wychowująca dziecko lub osoba w związku partnerskim wychowująca dziecko: 800 000 zł. Maksymalna wartość budowanej nieruchomości to 1 000 000 zł.

Program Bezpieczny Kredyt 2% obejmuje możliwość finansowania nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Można kupować mieszkania, domy lub działki na prawach standardowej własności lub spółdzielczego prawa. Program obejmuje również budowę domów prowadzoną systemem gospodarczym oraz zakup działki budowlanej w celu budowy domu jednorodzinnego w przyszłości.

bezpieczny kredyt 2%

Pobrano z https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% może być wyższa dzięki niższym kosztom i mniejszemu obciążeniu budżetu domowego. Ostateczne oprocentowanie kredytu będzie zależeć od oferty banku i średniego oprocentowania okresowo stałego w poprzednim kwartale.

Program ma planowany start na początku lipca 2023 roku. Jednak proces wdrożenia może zająć pewien czas, gdyż banki muszą podpisać umowy z Państwem, dostosować procedury, przeszkolić personel i podpisać umowy z pośrednikami.

Prowizja za Kredyt Hipoteczny – Bezpieczny Kredyt 2%

Jeśli rozważasz uzyskanie kredytu hipotecznego, być może będziesz musiał uiścić prowizję banku. Wcześniejsze programy dopłat, takie jak „Rodzina na swoim” i „Mieszkanie dla młodych”, również wymagały takiej opłaty.

Raty Malejące

Podczas korzystania z programu dopłat, Twoja rata kredytu będzie obliczana w formie rat malejących. Oznacza to, że w każdej racie spłacasz równą część kapitału, a kwota odsetek maleje. Miesięczne raty mogą być wyższe niż w przypadku rat równych (annuitetowych), ale dzięki temu spłacasz kredyt hipoteczny szybciej.

Okres Dopłat

Okres korzystania z niższego oprocentowania kredytu wynosi maksymalnie 10 lat. Po tym czasie raty będą obliczane zgodnie ze standardowymi warunkami umowy kredytowej, czyli na podstawie stawki WIBOR i marży banku lub na podstawie stałej stawki procentowej, którą bank zaproponuje przed zakończeniem programu „Bezpieczny Kredyt 2%”. Całkowity okres spłaty kredytu może wynieść nawet 35 lat.

Brak Wkładu Własnego – Możliwość Dofinansowania

Program „Bezpieczny Kredyt 2%” można połączyć z innym rządowym programem „Mieszkanie bez wkładu własnego”. To oznacza, że istnieje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego bez konieczności posiadania własnego wkładu.

Czy łatwo będzie uzyskać Bezpieczny Kredyt 2%?

Niestety, program dofinansowania nie będzie dostępny dla wszystkich. Rząd planuje sfinansować maksymalnie około 40 tysięcy nieruchomości. Budżet na program w pierwszym roku wynosi około 800 milionów złotych i wzrośnie do 1,5 miliarda złotych w 2027 roku, po czym stopniowo będzie zmniejszany przez redukcję budżetu. Na podstawie poprzednich programów można przypuszczać, że kredyty z dofinansowaniem będą cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dostęp do limitu będzie podzielony na kwartały, a pula środków będzie wyczerpywać się w ciągu kilku pierwszych dni rejestracji wniosków kredytowych. W przypadku formalnych błędów w wniosku, możliwość ubiegania się o dofinansowanie zostanie przeniesiona na kolejny kwartał.

bezpieczny kredyt 2%

Pobrano z https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/bezpieczny-kredyt

2023 – Rok Wyborczy

Pragnę przypomnieć wszystkim zainteresowanym i entuzjastom tematu, że jesienią 2023 roku odbędą się wybory parlamentarne. Aktualnie nie znamy żadnych oficjalnych zapisów, dlatego musimy polegać tylko na zapowiedziach.

Program „Bezpieczny Kredyt 2%” stanowi interesującą formę dofinansowania, która w praktyce znacznie obniży koszty obsługi miesięcznej kredytu hipotecznego. Przy obecnym oprocentowaniu wynoszącym 8,5%, różnica w kosztach sięga około 5,5%, co stanowi znaczną korzyść w ramach tego programu. Rozwiązanie proponowane przez rząd wydaje się być atrakcyjnym kredytem hipotecznym. Niemniej jednak, należy mieć pewne wątpliwości, czy faktycznie tak będzie, biorąc pod uwagę, że Narodowy Bank Polski od dłuższego czasu jasno określa cel inflacyjny na poziomie 2,5%, z możliwością odchylenia o +/- 1 punkt procentowy. Oznacza to, że NBP dąży do utrzymania stopy procentowej na poziomie około 2%. Może się okazać, że sam program nie różni się znacząco od rynkowych warunków. Jego główną cechą może być długoterminowe udzielanie kredytów z ustalonym oprocentowaniem. Warto zastanowić się również nad potencjalnym wpływem programu na ceny nieruchomości. Moim zdaniem, program ten może wpłynąć na wzrost popytu, co oznacza kolejne podwyżki cen nieruchomości. Niemniej jednak, ze względu na ilość udzielanych kredytów, wpływ ten nie będzie znaczący w skali całego kraju.

Zapraszam do kontaktu.

Oszczędź pieniądze i zabezpiecz swoją przyszłość! Zapraszam Cię do mojego biura w Kielcach, gdzie jako doświadczony doradca kredytowy przedstawię Ci korzystny program Bezpieczny Kredyt 2%. Dzięki niemu możesz otrzymać kredyt hipoteczny o bardzo atrakcyjnym oprocentowaniu. To niezwykła szansa, która pozwoli Ci znacznie obniżyć koszty miesięcznej raty. Moje profesjonalne doradztwo pozwoli Ci skorzystać z programu w pełni i wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb. Nie trać czasu, umów się na spotkanie już dziś i zabezpiecz swoją przyszłość finansową.

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.