Umowa o pracę a kredyt hipoteczny – o czym warto wiedzieć? Kielce
zdolność kredytowa
Jak uzyskać zdolność kredytową, czyli jakie są Twoje szanse na kredyt hipoteczny.
28 kwietnia, 2022
wnioskowania o kredyt hipoteczny
Najczęstsze błędy podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny
31 maja, 2022
zdolność kredytowa
Jak uzyskać zdolność kredytową, czyli jakie są Twoje szanse na kredyt hipoteczny.
28 kwietnia, 2022
wnioskowania o kredyt hipoteczny
Najczęstsze błędy podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny
31 maja, 2022

Umowa o pracę a kredyt hipoteczny – o czym warto wiedzieć?

Zakup domu czy mieszkania to niezwykle poważna decyzja w życiu każdej osoby. Nie wszyscy mają na tyle duże oszczędności, aby mogli pozwolić sobie na dokonanie transakcji od razu bez starania się o przyznanie kredytu hipotecznego. Nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa osób, które zgłaszają się do banków po dodatkowe pieniądze na ich nowe lokum. Banki najchętniej udzielają kredytu wiarygodnym klientom, którzy posiadają stabilną sytuację finansową. Najlepiej postrzegane są osoby zatrudnione na umowie o pracę na czas nieokreślony. Zdolność kredytowa takiej osoby jest zdecydowanie łatwiej udokumentować i łatwiej jej jest otrzymać jej kredyt hipoteczny niż np. osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Temat umowa o pracę a kredyt hipoteczny postaram się przybliżyć w poniższym artykule. 

Umowa o pracę a kredyt hipoteczny – zaciągnięcie zadłużenia na kilkadziesiąt lat.  Decydując się na kupno własnego mieszkania należy liczyć się z tym, że wysokość kredytu hipotecznego będzie wysoka, jeśli nie ma się własnych oszczędności. Co więcej, musimy się przygotować na to, że spłacanie tego zobowiązania wiąże się z rozłożeniem rat na kilkadziesiąt lat – 20, 25 czy nawet 30. Ma to swoje plusy, ponieważ ta forma zadłużenia w banku wiąże się z niższymi odsetkami i ratami niż w przypadku innych ofert kredyt gotówkowego. Jeśli chcemy otrzymać pozytywną odpowiedź od doradcy finansowego, musimy złożyć wiele ważnych dokumentów m.in. o dochodach.

Umowa o pracę a kredyt hipoteczny

Przed złożeniem wniosku do banku należy być zatrudnionym przynajmniej przez okres 3 miesięcy w jednej firmie. Oczywiście nie może to być umowa próbna na lub na czas określony banki wymagają aby była to kolejna umowa i aby była na odpowiednio długi czas do przodu. Należy jednak sprawdzić wcześniej wymagania banków, ponieważ niektóre preferują co najmniej półroczne zatrudnienie przed złożeniem wniosku o kredyt.

Banki zdecydowanie lepiej patrzą na klientów, którzy posiadają umowy o pracę na czas nieokreślony. Należy również pamiętać, że jeśli planujemy zmienić pracę, to powinno się to odbyć już po uzyskaniu weryfikacji przez bank naszego wniosku. Osoba, która stara się o uzyskanie kredytu ma obowiązek poinformować instytucję finansową o wszystkich zmianach, które mogłyby wpłynąć na zdolność kredytową. Jest to zapisane w artykule 297 Kodeksu karnego, gdzie zapisano również karę za zatajanie informacji.

Poradnik KNF o kredycie hipotecznym

Częsta zmiana pracy a wiarygodność przy kredycie hipotecznym

Wysoko punktowana umowa o pracę przy ocenie zdolności kredytowej przez banki to z całą pewnością nasz atut, ponieważ kojarzy się ze stabilnością. Warto zastanowić się, jak wpływa na wiarygodność kredytową częste zmiany pracy. Decydenci w bankach twierdzą, że częsta zmiana pracodawcy nie ma wpływu na ocenę zdolności kredytowej. Warunkiem jest aby zachować odpowiedni staż zatrudnienia przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny.

Problemem jest gdy umowa o pracę jest na czas określony. Banki wymagają zwykle, żeby okres zatrudnienia był co najmniej na rok do przodu i aby była to kolejna umowa. Gdy mamy do czynienia z umową próbną lub na czas określony i umowa kończy się wcześniej niż za rok to można poprosić pracodawcę o promesę zatrudnienia, w której deklaruje on przedłużenie umowy z pracownikiem na warunkach nie gorszych niż jest obecnie zatrudniony. To powinno ułatwić zaciągnięcie kredytu ale nie daje 100% gwarancji, że przejdzie w danym banku. Jeśli jesteś w takiej sytuacji zapraszam na bezpłatną konsultację w moim biurze w Kielcach.

Umowa o pracę a kredyt hipoteczny to najłatwiejsza droga na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Taka forma zatrudnienia jest najwyżej oceniana przez banki i nierzadko pozwala pożyczyć większą sumę. Decyzja ostateczna zależy i tak w głównej mierze od wysokości dochodów, ale umowa o pracę pozytywnie wpływa na ocenę zdolności kredytowej.

Zmiana umowy o pracę a kredyt hipoteczny

Jeśli pracę zmienimy w trakcie spłacania rat, to w zależności od indywidualnej umowy na zaciągnięcie zadłużenia, bank nie musi przywiązywać do tego uwagi, jeśli tylko regularnie i terminowo co miesiąc na konto wpłacane są odpowiednie kwoty. Natomiast w przypadku, kiedy inne zatrudnienie oznacza dla nas niższą wypłatę, należy to niezwłocznie zgłosić.

Utrata umowy o pracę a kredyt hipoteczny

Ważną informacją jest również fakt utraty pracy. Przy podpisywaniu umowy warto zwrócić na to szczególną uwagę. Należy niezwłocznie poinformować o tym bank, jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że pojawi się możliwość nieterminowego spłaty rat. Po zgłoszeniu można indywidualnie rozważyć z doradcą finansowym sytuację, aby przyjąć nowy plan działania. Obecnie istnieje wiele opcji pomocowych dla kredytobiorców w trudnej sytuacji. Bank nie wypowie od razu umowy kredytowej w jego interesie jest aby pomóc spłacić terminowo raty a nie windykacja zadłużenia. Warto w tym wypadku mieć zbudowaną poduszkę finansową co dość szczegółowo opisałem tutaj

Forma zatrudnienia to jedna z ważniejszych czynników, która wpływa na ocenę jego zdolności kredytowej. Banki na podstawie danych historycznych o terminowości spłaty kredytu dzielą swoich klientów na grupy. Dzięki temu ustaliły jaki sposób uzyskiwania zarobkowania dawał najwięcej szans na odzyskania pożyczonych pieniędzy. Okazało się, że osoby pracujące na umowę o pracę miały najmniejsze problemy z terminową spłatą kredytów. Właśnie taka forma zatrudnienia zwiększa zdolność kredytową. Jeśli chcesz zbadać swoją zdolność kredytową i dowiedzieć się który bank udzieli ci najtańszego kredytu to zapraszam na bezpłatną konsultację do mojego biura w Kielcach.

 

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.