Co zrobić z kredytem przy rozwodzie • Artur Bukato - Doradca Kredytowy Kielce
Co powinieneś wiedzieć poszukując kredytu hipotecznego ?
4 maja, 2016
Pożyczka gotówkowa / kredyt gotówkowy
4 maja, 2016
Co powinieneś wiedzieć poszukując kredytu hipotecznego ?
4 maja, 2016
Pożyczka gotówkowa / kredyt gotówkowy
4 maja, 2016
Pokaż wszystkie

Co zrobić z kredytem przy rozwodzie

Co zrobić z kredytem przy rozwodzie

Klienci nie zakładają przy zaciąganiu kredytu, że ich drogi mogą się pokomplikować na tyle, że zechcą się rozstać. O ile rozwód nie jest rzeczą przyjemną to rozstanie się z kredytem zaciągniętym przez małżonków nie jest ani przyjemne ani łatwe.

Co zrobić z kredytem przy rozwodzieGdy rozwód się dokona zazwyczaj dochodzi do sądowego lub notarialnego podziału majątku. O ile majątek przy dobrej woli byłych małżonków  łatwo podzielić to zobowiązania zaciągnięte podczas trwania związku małżeńskiego już nie.
Solidarna odpowiedzialność wobec banku za kredyt
Kredytobiorcy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania wynikające z umowy kredytowej. Wyrok rozwodowy, nawet z podziałem majątku, niczego tu nie zmienia i nadal solidarna odpowiedzialność funkcjonuje.  Co możemy zrobić z kredytem gdy chcemy aby jeden z byłych współmałżonków został wyłączony z tej odpowiedzialności ?
Podpisanie aneksu wyłączającego kredytobiorcę z kredytu
Jednym z rozwiązań jest podpisanie z bankiem aneksu do umowy kredytowej. Aneks wyłącza jednego z ex-małżonkaów i pozostawienie tylko jednego kredytobiorcę. Przy składaniu wniosku o aneks bank musi zbadać czy osoba pozostająca przy kredycie posiada samodzielną

zdolność kredytowa. Bank nie wyrazi zgody na takowy aneks jeśli będzie wynikało, iż pozostający przy kredycie nie będzie w stanie samodzielnie udźwignąć spłaty raty.W tej sytuacji pozostanie jeszcze możliwość zawnioskowania do banku o zamianę współkredytobiorcy. Ex-małżonek w tym przypadku byłby zastąpiony w umowie kredytowej osobą trzecią, której dochody wsparłyby zdolność kredytową dotychczasowego kredytobiorcę pozostającego nadal przy długu.
Refinansowanie kredytu w innym banku
   Zgoda na wyłączenie z kredytu byłego małżonka jest dobrą wolą banku. Bank nie musi się na to zgodzić, gdyż może uznać, że znacząco podnosi to ryzyko terminowej obsługi zobowiązania. Jeżeli mimo prób nie uzyskamy zgody dotychczasowego banku na aneks wyłączający, wówczas jedyną drogą jest refinansowanie dotychczasowego kredytu w innym banku z jednoczesnym wyłączeniem ex-małżonka z grona wnioskodawców. Takie rozwiązanie wydaje się na pierwszy rzut oka trudniejsze ale może przyczynić się do uzyskania lepszych warunków cenowych kredytu . Często bowiem „stara” umowa kredytowa będzie posiadała wyższą marżę kredytową niż aktualnie oferowana przez banki. Dzięki temu możemy nie tylko wyłączyć byłego małżonka z kredytu ale uzyskać niższą ratę. Każdy bank liczy inaczej zdolność kredytową. Jeżeli dotychczasowy bank uzna, że nie mamy zdolności kredytowej wcale nie oznacza, że nie będziemy w stanie uzyskać kredytu w innym banku. Zapraszam do kontaktu zainteresowanych.

Umów się na spotkanie! tel. 607 500 737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.