Wakacje kredytowe kredytu hipotecznego - dlaczego warto | Kielce
kredyt konsolidacyjny
Czy warto brać kredyt konsolidacyjny ?
13 lipca, 2022
Zakup mieszkania z hipoteką
Zakup mieszkania z hipoteką
10 września, 2022
kredyt konsolidacyjny
Czy warto brać kredyt konsolidacyjny ?
13 lipca, 2022
Zakup mieszkania z hipoteką
Zakup mieszkania z hipoteką
10 września, 2022

Wakacje kredytowe kredytu hipotecznego  – dlaczego warto z nich korzystać ?

 

Jeszcze rok temu stopy procentowe wynosiły tyko 0,10 punktu procentowego. Dziś jest to tylko miłe wspomnienie dla wszystkich kredytobiorców mających zmienne oprocentowanie bo stopy procentowe zostały podniesione do 6,50 p.p. Nie zapominajmy, że byliśmy zapewniani przez prezesa NBP że nie ma mowy o podnoszeniu stóp procentowych bo to przecież szkolny błąd i że inflacja jest przejściowa. Próbując ratując kompletnie zaniedbaną wcześniej sytuację przez rządzących, podjęto doraźną decyzję o pomocy kredytobiorcom. W tym celu rząd zaproponował Wakacje Kredytowe, aby pomóc kredytobiorcom przetrwać okres wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych. Niestety, zapominając o kredytobiorcach którzy otrzymali kredyty na cele nie związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych.  Poniżej dowiesz czym są wakacje kredytowe , jak złożyć wniosek, komu przysługują wakacje i czy warto.

Co to są wakacje kredytowe kredytu hipotecznego?

Wakacje kredytowe kredytu hipotecznegoWakacje kredytowe kredytu hipotecznego to pomoc kredytobiorcą którzy zawarli umowę kredytową w polskich złotych aby kupić dom lub mieszkanie w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Dzięki wakacjom kredytowym można zyskać nawet 8 miesięcy bez rat  w ciągu zbliżającego się roku.

  • 2022 rok – po 2 miesiące bez rat w 3 i 4 kwartale
  • 2023 rok – po 1 miesiącu bez rat w każdym z czterech kwartałów

Wakacje kredytowe zawieszają bez dodatkowych kosztów zarówno część raty odsetkowej jak i kapitałowej. Zawieszenie nie dotyczy ubezpieczeń które były brane do kredytu – je wciąż należy płacić. Korzystając z wakacji kredytowych automatycznie wydłuża się koniec spłaty o okres zawieszenia spłat.

Kto może korzystać z wakacji kredytowych kredytu hipotecznego ?

Warunkiem skorzystania z wakacji kredytowych kredytu hipotecznego jest :

  • Umowa zawarta jest przed 01.07.2022
  • Umowa nie kończy się w ciągu 6 mc
  • Umowa kredytu hipotecznego musi być w PLN
  • Umowa kredytu hipotecznego musi być w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych – nie kredytu hipotecznego branego w celu zakupu nieruchomości pod wynajem.
  • zawiesić można tylko jeden kredyt hipoteczny
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe kredytu hipotecznego ?

Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć od 29 lipca 2029 r. Aby zawiesić spłaty należy złożyć wniosek:

  • Wysyłając wniosek pocztą lub osobiście w banku
  • Mailowo – jeśli bank zezwala na taką formę
  • Za pomocą bankowości elektronicznej – jeśli bank ma taką funkcjonalność

Bank ma obowiązek w ciągu 21 dni przesłać odpowiedź elektronicznie lub w formie papierowej, że otrzymał wniosek oraz prześle informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczeń zawartych przy umowie kredytowej. Wakacje kredytowe rozpoczynają się z chwilą doręczenia bankowi wniosku o zawieszenie.

Ile kosztują wakacje kredytowe kredytu hipotecznego ?

Ustawowe zawieszenia rat kredytu hipotecznego jest bezpłatne. W tym okresie bank nie ma prawa pobrać z tego tytułu żadnych opłat i odsetek. Korzystając z wakacji kredytowych banki będą pobierać jedynie składki ubezpieczeniowe w cel zapewnienia ciągłości ubezpieczeniowej.

Dlaczego warto skorzystać z wakacji kredytowych kredytu hipotecznego ?
     Zbudowanie poduszki finansowej

 Drastyczny wzrost raty kredytu hipotecznego spowodował spore zawirowania w budżetach gospodarstw domowych. Dlatego ci którzy zaczynają zauważać zbliżający się brak płynności finansowej, powinni zaoszczędzone pieniądze dzięki wakacjom kredytowym przeznaczać na zbudowanie chociaż prowizorycznej poduszki finansowej. W przyszłości zgromadzone środki mogą pomóc przy braku środków na spłatę którejś z rat kredytu hipotecznego. Najgorszym wyjściem w tej sytuacji będzie przejedzenie części lub całej nadwyżki, która powstanie w wyniku zawieszenia rat z przekonaniem, że jakoś to będzie……

   Czas na sprzedaż nieruchomości

Zakładając, że stopy procentowe na obecnym poziomie lub jeszcze wyższym pozostaną z nami na zdecydowanie dłużej a już mamy problemy z płaceniem raty warto zastanowić się nad zawieszeniem rat w celu zbycia nieruchomości. Zwłaszcza jeśli nasza sytuacja finansowa – zawodowa nie pozwala sadzić, że znacząco się poprawi. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji są osoby które brały kredyt hipoteczny na granicy zdolności kredytowej gdy stopy były na minimach. Warto okres zawieszenia spłat, przeznaczyć na poszukiwanie kupca. Po sprzedaży jeśli pozostaną nam jakieś środki można przeznaczyć na zakup tańszej nieruchomości z posiłkując się mniejszym kredytem. Dzięki takiem zabiegowi nie popsujemy sobie historii w BIK, zaoszczędzimy więcej pieniędzy płacąc niższą ratę i oszczędzimy sobie stresu związanego z telefonami z banku.

   Nadpłata Kredytu Hipotecznego

 Z wakacji kredytowych mogą korzystać również ci kredytobiorcy, których stać na terminowe regulowanie rat. Wniosek o zawieszeniu nie wymaga oświadczenia majątkowego ani dochodowego. Dlatego też Wakacje Kredytowe to świetny sposób na nadpłatę kapitału który pozostał do spłaty a tym samym zmniejszenia kosztów jego obsługi w przyszłości. Ustawodawca pozwala do końca 2023 na zawieszenie maksymalnie 8 rat. Dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze, które warto przeznaczyć na częściową spłatę kredytu hipotecznego.

Spłacając kredyt hipoteczny bez zawieszania będziemy płacić co mc ratę kapitałowo odsetkową. Korzystając z wakacji kredytowych możemy wysokość wcześniejszej raty kapitałowo odsetkowej przeznaczyć na spłatę kapitału kredytu przez co szybciej zmniejszymy saldo zadłużenia.

W efekcie zmniejszenia się salda kredytu pozostającego do spłaty, da nam realne oszczędności na przyszłych ratach oraz płaconych odsetkach, ponieważ oprocentowanie będzie naliczane od zmniejszonego salda kredytu związanego z nadpłatą. Błędem w takiej sytuacji byłoby nie wykorzystanie tego do szybszego pozbycia się zadłużenia i przejedzenia całej nadwyżki powstałej po zawieszeniu rat. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zachęca kredytobiorców, którzy zdecydują się na skorzystanie z tego rozwiązania pomocowego, aby środki „zaoszczędzone” w trakcie „wakacji kredytowych” wykorzystać do zredukowania swojego zadłużenia – nadpłacenia kredytu hipotecznego.

Zapraszam do kontaktu.

Wakacje kredytowe kredytu hipotecznego to instytucja z której wg mnie należy w każdym wypadku skorzystać. Dla osób które nie mają problemów ze spłatą wygeneruje gotówkę do nadpłatę kapitału a dla osób z problemami finansowymi da czas na znalezienie rozwiązania.

Masz pytania dotyczące finansowania kredytem hipotecznym? Szukasz taniego kredytu ? Zapraszam do kontaktu i spotkania w moim biurze w Kielcach.

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.