Kredyt hipoteczny jako długotrwałe zobowiązanie jest dla banków jednocześnie bardzo dobrą formą finansowania, a zarazem problematyczną. Na analitykach bankowych spoczywa większość odpowiedzialności za oceną kredytową Klienta nie tylko na chwilę obecną, ale także na przewidywania jak się rozwinie jego sytuacja w przyszłości, której przecież do końca przewidzieć nie można. Dlatego mamy szereg narzędzi statystycznych, algorytmów które ułatwiają ustalenie wartości, którą Klient powinien na przestrzeni lat móc spłacić. Oczywiście są to przewidywania, jednakże na tyle precyzyjne by móc określić bezpieczną granicę finansowania i dla banku i dla Klienta.
Jako potencjalny kredytobiorca masz wpływ na to co ostatecznie do analizy otrzyma pracownik banku. Czasami zatem jeśli jest taka możliwość, warto poczekać do okresu, który jest dla nas finansowo korzystny, by podkreślić go w dokumentach czy poprzez swoją kondycję finansową. Dzięki czemu analityk, który szuka możliwych zagrożeń i korzyści w dokumentach, będzie mógł wydać korzystną rekomendację finansowania, które będzie z Klientem przez dłuższy czas.
Bardzo ważna przy kredycie hipotecznym jest stabilność dochodu. Zarówno Klienta jak i samego rynku. O ile na tą drugą jako kredytobiorcy wpływu nie mamy, tak nad własną możemy popracować. Bank w pierwszej kolejności robi rozeznanie z sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy. To jak długo mamy obecne źródło zarobków, czy zdarzały się przerwy w ich uzyskiwaniu lub do kiedy nasze dochody są zapewnione będzie dla kredytodawcy bardzo istotne. Dlatego warto zadbać by w czasie, kiedy chcemy takie finansowanie uzyskać, okres dochodu zarówno wstecz i w przód był jak najdłuższy.
Dobrze jest również, gdy ma się zmienne zarobki w zależności od sezonu lub premii, pokazywać ten okres wstecz, który był dla nas szczególnie udany finansowo oraz podkreślać w swoich przelewach bankowych racjonalne dysponowanie swoimi zasobami.
Istotnym dla banku jest to jaką historię płatności zobowiązań ma za sobą ich potencjalny Klient. Zanim dokumentacja zostanie poddana analizie, kredytodawca sprawdza Klienta w bazach kredytowych odnośnie historii płatności. Ważne jest, czy miałeś już jakieś kredyty, czy są obecnie i czy były terminowo spłacane. Warto przed podejściem do kredytu na mieszkanie lub dom, posiadać już wcześniej spłacony kredyt aby pokazać, że jako kredytobiorcy jesteśmy rzetelni i wypłacalni. Nie jest to wymagany warunek przez bank ale warto mieć pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej.
Wspomniana już wcześniej sytuacja na rynku też nie powinna być pomijana. Warto przed pójściem do banku sprawdzić, czy jest on w stabilnej sytuacji, jaka jest obecna stopa procentowa ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej. Jest ona częścią oprocentowania kredytu i może mieć znaczny wpływ na to jak duże odsetki przyjdzie Klientowi oddać w samej spłacie i jakie będą same raty. Można także co jakiś czas sprawdzać sytuację u eksperta finansowego, który współpracuje z bankami i monitorują możliwości Klienta w obecnej sytuacji.
Na koniec nie można jednak także pominąć rynku nieruchomości, który jest szczególnie istotny ze względu na swoją ofertę. Już sam wybór źródła zakupu będzie determinował dokumentację i czas rozpatrywania wniosku. Bank rozpatruje także potencjalną zmianę wartości nieruchomości, dzięki czemu może być mniej lub bardziej elastyczny przy negocjacjach warunków samego kredytu.
Planowanie kredytu hipotecznego najlepiej rozpocząć od swobodnej obserwacji sytuacji. Im więcej masz czasu na przygotowanie się do kredytu hipotecznego, tym lepsze potem warunki możesz otrzymać. Wśród najważniejszych zagadnień, na które powinieneś zwrócić uwagę to: