Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny? | Kredyty hipoteczne Kielce
Zakup mieszkania z hipoteką
Zakup mieszkania z hipoteką
10 września, 2022
kredyt gotówkowy
Mity na temat kredytu gotówkowego
19 października, 2022
Zakup mieszkania z hipoteką
Zakup mieszkania z hipoteką
10 września, 2022
kredyt gotówkowy
Mity na temat kredytu gotówkowego
19 października, 2022

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamiczny rynek nieruchomości oraz rosnące ceny najmu mieszkań sprawiają, że coraz więcej osób myśli nad kupnem własnego mieszkania. Nie każdego jednak stać aby pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją. Powoduje to, że osoby planujące zakup mieszkania lub domu zastanawiają się nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski o kredyt hipoteczny. Co wpływa na na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny i czy możesz jako potencjalny Klient na nią wpłynąć? Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny ? Dowiesz się niżej.

Jak zacząć staranie się o kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jako długotrwałe zobowiązanie jest dla banków jednocześnie bardzo dobrą formą finansowania, a zarazem problematyczną. Na analitykach bankowych spoczywa większość odpowiedzialności za oceną kredytową Klienta nie tylko na chwilę obecną, ale także na przewidywania jak się rozwinie jego sytuacja w przyszłości, której przecież do końca przewidzieć nie można. Dlatego mamy szereg narzędzi statystycznych, algorytmów które ułatwiają ustalenie wartości, którą Klient powinien na przestrzeni lat móc spłacić. Oczywiście są to przewidywania, jednakże na tyle precyzyjne by móc określić bezpieczną granicę finansowania i dla banku i dla Klienta.

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny ?

Jako potencjalny kredytobiorca masz wpływ na to co ostatecznie do analizy otrzyma pracownik banku. Czasami zatem jeśli jest taka możliwość, warto poczekać do okresu, który jest dla nas finansowo korzystny, by podkreślić go w dokumentach czy poprzez swoją kondycję finansową. Dzięki czemu analityk, który szuka możliwych zagrożeń i korzyści w dokumentach, będzie mógł wydać korzystną rekomendację finansowania, które będzie z Klientem przez dłuższy czas.

Co może Ci pomóc przy otrzymaniu kredytu hipotecznego?

Bardzo ważna przy kredycie hipotecznym jest stabilność dochodu. Zarówno Klienta jak i samego rynku. O ile na tą drugą jako kredytobiorcy wpływu nie mamy, tak nad własną możemy popracować. Bank w pierwszej kolejności robi rozeznanie z sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy. To jak długo mamy obecne źródło zarobków, czy zdarzały się przerwy w ich uzyskiwaniu lub do kiedy nasze dochody są zapewnione będzie dla kredytodawcy bardzo istotne. Dlatego warto zadbać by w czasie, kiedy chcemy takie finansowanie uzyskać, okres dochodu zarówno wstecz i w przód był jak najdłuższy.

Dobrze jest również, gdy ma się zmienne zarobki w zależności od sezonu lub premii, pokazywać ten okres wstecz, który był dla nas szczególnie udany finansowo oraz podkreślać w swoich przelewach bankowych racjonalne dysponowanie swoimi zasobami.

Na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Istotnym dla banku jest to jaką historię płatności zobowiązań ma za sobą ich potencjalny Klient. Zanim dokumentacja zostanie poddana analizie, kredytodawca sprawdza Klienta w bazach kredytowych odnośnie historii płatności. Ważne jest, czy miałeś już jakieś kredyty, czy są obecnie i czy były terminowo spłacane. Warto przed podejściem do kredytu na mieszkanie lub dom, posiadać już wcześniej spłacony kredyt aby pokazać, że jako kredytobiorcy jesteśmy rzetelni i wypłacalni. Nie jest to wymagany warunek przez bank ale warto mieć pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej.

Wspomniana już wcześniej sytuacja na rynku też nie powinna być pomijana. Warto przed pójściem do banku sprawdzić, czy jest on w stabilnej sytuacji, jaka jest obecna stopa procentowa ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej. Jest ona częścią oprocentowania kredytu i może mieć znaczny wpływ na to jak duże odsetki przyjdzie Klientowi oddać w samej spłacie i jakie będą same raty. Można także co jakiś czas sprawdzać sytuację u eksperta finansowego, który współpracuje z bankami i monitorują możliwości Klienta w obecnej sytuacji.

Na koniec nie można jednak także pominąć rynku nieruchomości, który jest szczególnie istotny ze względu na swoją ofertę. Już sam wybór źródła zakupu będzie determinował dokumentację i czas rozpatrywania wniosku. Bank rozpatruje także potencjalną zmianę wartości nieruchomości, dzięki czemu może być mniej lub bardziej elastyczny przy negocjacjach warunków samego kredytu.

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny ?

Planowanie kredytu hipotecznego najlepiej rozpocząć od swobodnej obserwacji sytuacji. Im więcej masz czasu na przygotowanie się do kredytu hipotecznego, tym lepsze potem warunki możesz otrzymać. Wśród najważniejszych zagadnień, na które powinieneś zwrócić uwagę to:

  • stabilność dochodów
  • stabilność rynku finansowego i nieruchomości
  • historię kredytową Klienta
  • wkład własny
  • wielkość budżetu domowego

Zapraszam do kontaktu.

Na podstawie przeprowadzonej ze mną analizy powyższych zagadnień jestem w stanie ustalić w którym momencie wnioskowanie o kredyt hipoteczny będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Powiem Ci również kiedy banki będą elastycznie podchodzić do rozmowy o warunkach kredytowania. 

Masz pytania dotyczące finansowania kredytem hipotecznym? Szukasz taniego kredytu ? Zapraszam na spotkanie do mojego biura w Kielcach.

 

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie

Umów się na spotkanie! tel:607500737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.