Kredyt na gruntach rolnych • Artur Bukato - Doradca Kredytowy Kielce
Czy ubezpieczenie przy kredycie to opłacalne połączenie?
1 sierpnia, 2016
Najczęstsze pytania o kredyt MdM – Mieszkanie dla Młodych
7 sierpnia, 2016
Czy ubezpieczenie przy kredycie to opłacalne połączenie?
1 sierpnia, 2016
Najczęstsze pytania o kredyt MdM – Mieszkanie dla Młodych
7 sierpnia, 2016

Ustawa rolna znowelizowana! Poprawki odblokowały kredyt na gruntach rolnych!

Właściciel gruntu rolnego oraz bank będą wspólnie ustalać wartość nieruchomości rolnej przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Nowelizacja dotyczy też ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Nowelizacja z powodu ograniczenia przez Banki udzialania kredytów pod hipotekę gruntów rolnych.

kredyt na gruntach rolnychBanki odmawiały kredytowania inwestycji na gruntach rolnych, których zabezpieczeniem miałaby być hipoteka ustanowiona na nieruchomości rolnej. Zdaniem banków ograniczenie sumy hipoteki do wartości rynkowej nieruchomości rolnych powoduje, że nie mogą odpowiednio zabezpieczyć swoich wierzytelności z tytułu udzielanych kredytów. Obowiązujący przepis mówi, że suma hipoteki na nieruchomości rolnej nie może przewyższać wartości rynkowej tej nieruchomości, ustalonej przez sąd na podstawie dołączonego do wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej operatu szacunkowego, sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego. Sejm ponadto zgodził się, by wyłączyć spod ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nieruchomości rolne będące drogami wewnętrznymi. Brak takiego zapisu powodował problemy w zbywaniu nieruchomości.

Przepisy wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów

Obowiązujące od końca kwietnia przepisy o obrocie nieruchomościami rolnymi na pięć lat wstrzymują sprzedaż państwowych gruntów; wyjątkiem są nieruchomości do 2 ha oraz inne przeznaczone np. na cele nierolne, jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe. Spod rygorów ustawy wyłączone są działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara (30 arów), co oznacza, że będzie mógł je kupić nie rolnik.

Banki rozpoczeły już przyjmowanie wniosków gdzie kredyt hipoteczny bedzie zabezpieczony na gruntach o charakterze rolnym. Banki które już to ogłosiły to: PKO BP S.A., PEKAO S.A., ING BŚ S.A., ALIOR BANK S.A., BGŻ BNP PARIBAS S.A.  BANK ZACHODNI WBK S.A., M BANK S.A.,  Zapraszam do bezpłatnego porównania ofert kredytowych. Wskażę, który bank ma najkorzystniejsze warunki.

Umów się na spotkanie! tel. 607 500 737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.