Jak inflacja wpływa na kredyt hipoteczny?
22 marca, 2022Jak uzyskać zdolność kredytową, czyli jakie są Twoje szanse na kredyt hipoteczny.
28 kwietnia, 2022Kredyt na rozbudowę domu
Planujesz remont lub przebudowę domu rodziców? Myślisz o tym aby móc się do niego wprowadzić z uwagi na pojawianie się na świecie kolejnych członków rodziny? Potrzeby mieszkaniowe mogą być różne. Jednak koszty prac budowlano-remontowych zawsze wiąże się ze znacznymi kosztami. Gdy nie masz wystarczających oszczędności aby to sfinansować, to najprawdopodobniej zaczniesz się rozglądać za kredytem. Dlatego też warto przemyśleć wszystkie kwestie wzięcia kredyt na rozbudowę domu. Poniżej powiem jaki wybrać?
Kredyt na rozbudowę domu – czy warto go brać?
Koszt rozbudowy domu jest zależny od liczby nowych metrów kwadratowych. Trzeba się liczyć z tym, że za 1 m2 to koszt kilku tysięcy złotych. Tu wiele osób popełnia błąd zaciągając zbyt niską kwotę martwiąc o wysokość odsetek które należy zapłacić bankowi. Warto zastanowić się nad kwestią po co zaciągamy kredy. Po to aby płynnie rozpocząć i zakończyć prace budowlane czy po to aby rozpocząć rozbudowę domu i mieć kłopot z zakończeniem wszystkich prac. Wiem, że rozbudowa lub remont domu to inwestycja w której łatwo niedoszacować wydatków i w ostatecznym rozrachunku mamy kłopot z zakończeniem prac. Należy w takiej sytuacji zastanowić się nad taką kwotą kredytu na rozbudowę domu aby uwzględniały tzw. „ Górkę” – czyli kwotę która jest nadwyżką nad kosztorysem ustawioną na ostatnią transzę. Gdy jednak okaże się , że koszty budowy nie przekroczą planowanej kwoty, wówczas możemy zwrócić cześć kredytu lub nie uruchamiać ostatniej transzy.
Jaki jest lepszy kredyt gotówkowy czy hipoteczny?
Pozostaje też kwestia tego, który kredyt na rozbudowę domu będzie lepszy – gotówkowy czy hipoteczny? W pierwszym przypadku jego zaletą jest to, że otrzymane od banku pieniądze można przeznaczyć na jakikolwiek cel, ponieważ nie trzeba udokumentowywać i rozliczać się z zakupów na wykończenie domu. Dodatkowo można uzyskać go znacznie szybciej, a same formalności nie są zbyt skomplikowane. Wadami zaciągania pożyczki gotówkowej na rozbudowę domu jest:
- wysoki koszt czyli znacznie wyższe oprocentowanie niż kredytu hipotecznego,
- maksymalna kwota na ten cel nie może przekraczać 300 000 zł,
- krótki okres kredytowania maksymalnie 10 lat co spowoduje wysoką ratę
W przypadku kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę fakt, że aby go dostać, należy być właścicielem danej posesji, która będzie zabezpieczeniem udzielonego kredytu hipotecznego. Nieruchomość musi być wolna od wad prawnych i budowlanych. Raty można dopasować do możliwości danej osoby i rozłożone w czasie nawet na kilkadziesiąt lat. Jednak sam proces dopełniania formalności jest długi lecz warto z uwagi na koszt kredytu w stosunku do pożyczki gotówkowej. Rata kredytu hipotecznego będzie też znacznie niższa niż kredytu gotówkowego. Kredyt hipoteczny można nadpłacić w każdej chwili.
Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?
Przed wyborem kredytu na rozbudowę domu warto porównać oferty różnych banków, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.
Warto w tym celu zgłosić się do doświadczonego doradcy finansowego, który po pierwsze doradzi w wyborze, a po drugie wesprze doświadczeniem i w wypełnianiu formalności przy przyznaniu kredytu na rozbudowę domu. Na spotkaniu z doradcą finansowym dowiecie się poza korzystnymi ofertami banków to jaką macie zdolność kredytową, co zrobić aby otrzymać kredyt. Należy również pamiętać o tym, że przed przystąpieniem do wnioskowania o kredyt na rozbudowę domu, warto uporządkować swoją sytuację finansową m.in. poprzez spłacenie zobowiązań.
Wnioskują o kredyt na rozbudowę domu istnieje też możliwość konsolidacji ich i połączenie wszystkich kredytów w jeden o znacznie niższym oprocentowaniu i niższej raty z uwagi na dłuższy okres kredytowania. Pamiętaj, że aby otrzymać kredyt hipoteczny musisz spełnić określone wymogi. Podstawowy z nich to posiadanie zdolności kredytowej. Dokładnie oszacuj także, ile może wynieść Cię rozbudowa domu. Doradca na spotkaniu policzy waszą zdolność kredytową i w przypadku jej braku wskaże rozwiązanie aby ją uzyskać.
Jakie dokumenty potrzebne są do kredytu hipotecznego na rozbudowę domu?
W przypadku, kiedy wybór padnie na hipotekę, to należy także przygotować szereg dokumentów oraz szczegółowy kosztorys całego projektu. Przede wszystkim musisz skomplementować niezbędne dokumenty, które są niezbędne do oceny zdolności kredytowej, ale to nie wszystko. Czego dokładnie potrzebujesz? Wśród dokumentów potrzebnych do uzyskania kredytu na rozbudowę domu są:
Kredyt hipoteczny na rozbudowę domu – dokumenty:
- Zaświadczenie o zatrudnienia i wysokość dochodu druk bankowy
- Akt własności – akt notarialny, spadek, darowizna
- Wycena domu – operat szacunkowy
- numer księgi wieczystej
- Pozwolenie na budowę, jeśli jest ono wymagane
- Kosztorys wszystkich prac – druk bankowy
- Projekt rozbudowy wraz z inwentaryzacją budynku
- Projekt zagospodarowanie działki budowlanej
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
- wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków
Każdy bank ma nieco inne wymagania jeśli chodzi o dokumenty. Powyższej wymieniłem wszystkie lecz nie każdy bank będzie ich wymagał. Sam proces prowadzący do uzyskania zobowiązania w banku bywa skomplikowany, jednak wydaje się z uwagi na koszt i wysokość raty, że jest to najlepsze rozwiązanie, które pozwoli na wykonanie rozbudowy domu. Kredyt hipoteczny mimo, iż jest bardziej skomplikowany może być znacznie bardziej elastyczny , dzięki temu że możesz za jego pomocą skorzystać z konsolidacji i doraźnie dopasować swoje finanse do zobowiązań kredytowych.