Kupujesz mieszkanie? Nie zapomnij o pięciu ważnych rzeczach.
Podjęliśmy bardzo ważną decyzję o zakupie mieszkania czy też domu. Wydaje nam się, że po wielu poradach od znajomych którzy przeszli już ten proces, przeczytaniu kilku fachowych publikacji na ten temat wiemy jak kupić wymarzone gniazdko. Być może tak będzie ale nie każdy umie zapanować nad emocjami co niesie za sobą ryzyko nie uniknięci błędów. Poniżej wymienię kilka najczęściej spotykanych błędów gdy kupujemy mieszkanie.
Tanie mieszkanie – ciekawe dlaczego ?
Rzadko zdarzają się naprawdę dobre okazje podobnie jest z zakupu nieruchomości. Okazuje się jednak ,że dla znacznej części Polaków kwota za jaką chcą kupić mieszkanie jest bardzo ważną kwestią. Spowodowane jest to przede wszystkim wynagrodzeniem jakie mamy i ograniczonym zasobem własnych środków. Mimo iż cena mieszkania jest kluczowa to nie wolno zapomnieć aby nie dać się zwieść tak zwanej OKAZJI. Zazwyczaj niska cena za mieszkanie spowodowana jest jakąś przyczyną jak zła komunikacja, hałas, zanieczyszczenie i zapylenie powietrza, planowane inwestycje w pobliżu, kiepski stan techniczny mieszkania pozornie dobrze wyglądającego, nie do końca uregulowane sprawy prawne i wiele innych czynników. Dlatego należy zapytać i delikatnie wybadać sprzedających dlaczego chcą sprzedać po takiej a nie innej cenie.
Negocjuj cenę mieszkania i cenę kredytu
Niezależnie czy mieszkanie kupujemy na rynku pierwotnym czy wtórnym należy trochę się potargować. Na pewno jest jakaś szansa, że zaoszczędzimy na całej transakcji. Musimy pamiętać ,że od ceny kupna mieszkania liczone są opłaty u notariusza i wysokość odsetek za wyższy kredyt i pozostałych opłat bankowych. Sama negocjacja ze sprzedającym nieruchomość nie jest jednym rozwiązaniem na oszczędność ale również w banku należy powalczyć o lepsze warunki. Warto korzystać z takiego doradcy finansowego który wyciśnie maksymalnie ile się da aby cena kredytu była jak najniższa a my abyśmy zachowali maksymalne korzyści wynikające z dodatkowych produktów jeśli są wymagane. W negocjacjach z bankiem można podpierać się wieloma czynnikami jak np.: wysokość wkładu własnego, wysokość kredytu, korzystną decyzją w innym banku w którym równocześnie złożyliśmy komplet dokumentów, nienaganną historią kredytową itd.
Jakie są inne koszty przy kupnie mieszkania?
Przy podjęciu ważnej decyzji o zakupie mieszkania należy wiedzieć, że nie tylko cena mieszkania jest ważna ale także opłaty jakie trzeba ponieść poza wymaganym minimum 10% finansowym wkładem własnym. Musimy wiedzieć ,że przy kupnie mieszkania pojawią się takie opłaty jak:
Taksa notarialna
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Opłata za założenie księgi wieczystej jeśli jej nie ma
Opłata za wpis praw własności
Opłata za wpis hipoteki
Ubezpieczenie mieszkania
Ubezpieczenie na życie – jeśli bank będzie wymagał
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
Prowizja bankowa lub inne jednorazowe ubezpieczenie w banku w zamian za brak prowizji
Należy mieć świadomość , że bank na podstawie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego nie może udzielić większej kwoty niż 90% wartości sprzedaży, wiec nie da się nic dodatkowo skredytować mając 10% wkładu własnego, wszystko trzeba pokryć z własnych oszczędności.
Brak oceny kosztów w przyszłości jakie może generować kupiona nieruchomości
Brak jasnego myślenia kupując nieruchomość może być powodem wielu dodatkowych kosztów i niedogodności jakie wyjdą w trakcie mieszkania w naszym gniazdku. decyzję o zakupie danego domu lub mieszkania jesteśmy zwykle czymś zafascynowani co przesłania nam szarą rzeczywistość. Często po fakcie zakupu okazuje się, że nie była to do końca trafna decyzja. Mimo, że piękny domek w cudownej okolicy ale brak szkoły, przedszkola, sklepów z podstawowymi artykułami spożywczymi, kłopoty z wyjazdem z rana do pracy kiedy każdy wyjeżdża. Wszystko to będzie miało wpływ na czas oraz dodatkowe koszty.
Pobieżne zapoznanie się z umowami
Nie każdy jest prawnikiem który wie co oznaczają określone terminy i sformułowania w umowach, jakie zapisy są dozwolone a jakie całkowicie nie. Nie wolno się wstydzić i trzeba pytać czy to przy umowach deweloperskich , czy przy zakupie na rynku wtórnym czy też w umowach kredytowych. Warto poradzić się sprawdzonego doradcy finansowego czego dotyczy taki zapis czy to w umowach z bankiem czy też w umowach z deweloperem. Wszystkie niejasności i wątpliwości należy wyjaśniać zanim cokolwiek się podpisze co rodzi określony skutek prawny i dalej finansowy. Wiele banków dostaje kary co jakiś czas za niedozwolone zapisy w umowach. Zdarzają się deweloperzy którzy próbują przemycać do umów niedozwolone zapisy licząc na łatwowierność klientów. Na stronach Urzędu Ochrony Konkrecji i Konsumentów możemy znaleźć informacje jakich zapisów w umowach deweloperzy nie mogą stosować. Deweloper nie może obciążać klienta kosztami jeśli odstąpi on od umowy z przyczyn niezależnych od niego np. nie otrzymanie kredytu w X bankach, nie wolno mu też nakładać na klienta dodatkowych obowiązków jak np. zakup ubezpieczenia.
Aby uniknąć błędów przy zakupie domu czy też mieszkania przy jednoczesnym korzystaniu z kredytu polecam skorzystać ze sprawdzonych doradców kredytowych lub finansowych. Polecam wykonać ten krok przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonej nieruchomości. Doradca nie tylko omówi i wskaże tani kredyt czy bank który w Państwa sytuacji go udzieli ale również pomoże przy ocenie sytuacji prawnej nieruchomości, wskaże nie do końca korzystne zapisy w umowie z deweloperem lub bankiem, wynegocjuje lepsze warunki w banku niż sam klient, objaśni zapisy w umowie. Zapraszam do kontaktu.
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.