Mieszkanie bez wkładu własnego – na czym polega? • Artur Bukato - Doradca Kredytowy Kielce
kredyt hipoteczny bez wkładu własnego
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego
17 stycznia, 2022
obniżyć ratę kredytu hipotecznego
Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego
16 lutego, 2022
kredyt hipoteczny bez wkładu własnego
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego
17 stycznia, 2022
obniżyć ratę kredytu hipotecznego
Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego
16 lutego, 2022

Mieszkanie bez wkładu własnego – na czym polega?

Wielu Polaków marzy o zakupie własnego mieszkania. Niestety jest to nieosiągalne z uwagi na barierę jaką jest między innymi konieczność wpłaty wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. W maju 2022 roku wchodzi program, który umożliwi zaciągniecie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Jednak trzeba spełnić wiele warunków. Dowiedz się poniżej jakich.


mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządowy ma ułatwić otrzymanie kredytu hipotecznego, osobom które nie posiadają lub mają kłopot z odłożeniem pieniędzy na wkład własny. Dzięki państwowej gwarancji nie będzie to konieczne a bank udzieli kredytu na mieszkanie bez wkładu własnego.

Program zakłada że Państwo pokryje od 10 do 20 proc. kwoty kredytu, ale kwota nie może przekroczyć 100 000 zł, co zastąpi wkład własny. Okres kredytowania z gwarancją to co najmniej 15 lat. Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego mają być udzielane do 31 grudnia 2030 r.

Kredyt hipoteczny w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie udzielany wyłącznie w złotówkach. Będzie można się o niego starać w każdym banku który będzie miał zawartą odpowiednią umowę z BGK  tak samo, jak o zwykły kredyt. Kredyt może być przeznaczony na następujące cele:

 1. budowa domu
 2. zakup mieszkania lub domu ( wraz wykończeniem /remontem nieruchomości)
 3. zakup działki na cele budowlane
 4. wkład budowlany

Nieruchomości która będzie kredytowana w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” nie będzie można wynajmować ani wykorzystywać do prowadzenia działalności gospodarczej przez cały okres trwania gwarancji


Mieszkania bez wkładu własnego – dla kogo?

Z programu mogą skorzystać zarówno single, pary pozostające w związkach formalnych, jak i nieformalnych oraz rodziny wielodzietne. Program bez wkładu własnego obejmuje więc także rodziny bez dzieci. Grupą docelową mają być osoby w wieku od 20 do 40 lat.

Aby przystąpić do kredytu hipotecznego z gwarancją wkładu własnego nie można posiadać innej nieruchomości mieszkalnej, wyjątkiem będą rodziny wielodzietne. W przypadku rodzin wielodzietnych mogą posiadać jedno mieszkanie ale nie większe niż 50m2 mając dwójkę dzieci, 75m2 mając trójkę i 90m2 dla czwórki dzieci. Dla większej ilości dzieci limitu metrażowego nie ma. Można otrzymać tylko jeden kredyt bez wkładu własnego na gospodarstwo domowe. Wyłączeniu nie podlegają również osoby, które w przeszłości skorzystały z programu „Mieszkanie dla młodych”, bądź „Rodzina na swoim” jeśli zbyły i nie posiadają mieszkania oraz nie zrobiły przekazania w ramach darowizny. Mogą z niego skorzystać osoby z obywatelstwem polskim mieszkające za granicą lub obcokrajowcy związani z osobą posiadającą takie obywatelstwo.

Istotnym czynnikiem aby udał się zakup mieszkania bez wkładu własnego jest posiadanie zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa czyli stabilność zarobków oraz czy jest ich odpowiednia wysokość ocenia bank na podstawie dokumentów finansowych.


Dopłaty do kredytów hipotecznych za kolejne dziecko

Gdy w okresie spłaty kredytu hipotecznego w programie rządowym Mieszkanie bez wkładu własnego, rodzina kredytobiorcy powiększy się o drugie lub kolejne dziecko to Bank Gospodarstwa Krajowego nadpłaci część kredytu hipotecznego:

 1. 20 tys. zł za drugiego dziecka,
 2. 60 tys. zł za trzecie lub kolejne dziecko.

Z tego rozwiązania, nazwanego spłatą rodzinną, skorzystają tylko osoby, które:

 1. w dniu nadpłaty nie są właścicielem innej nieruchomości niż ta która została kupiona dzięki kredytowi w programie rządowym.
 2. prowadzą gospodarstwo domowe w Polsce
 3. nadal spłacają kredyt.

Mieszkania bez wkładu własnego z limitem cenowym

Nieruchomości które można będzie nabyć w programie rządowym „ Mieszkanie bez wkładu własnego” będą ograniczone górnym limitem ceny nieruchomości za 1m2 która będzie kwalifikować czy nieruchomość będzie nadawać się lub nie do nabycia w ramach programu. A to ograniczenie jest wprowadzone aby wpływać na cenę mieszkań oraz aby nie kupować luksusowych mieszkań w programie.

mieszkanie bez wkładu własnego

Limity cen za metra kwadratowego mieszkania będzie zależeć od:

 1. województwa i miasta będą różnice w cenach mieszkań między regionami
 2. zmieniających się kosztów budowy mieszkań
 3. czy mieszkanie jest nabywana na rynku pierwotnym, czy wtórnym.
 4. w razie potrzeby limity będą mogły być obniżone przez Radę Ministrów.

Mieszkanie bez wkładu własnego to program skierowany do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny. Program wprowadza możliwość objęcia gwarancją przez Bank Gospodarstwa Krajowego części kredytu hipotecznego  zaciąganego na zakup mieszkania. Dowiedz się na bezpłatnym spotkaniu ze mną jakie banki udzielają kredytu hipotecznego bez wkładu własnego i na jakich warunkach. Korzystając z moich usług masz pewność , że otrzymasz najtańszy kredyt dostępny na rynku, poprowadzę cię bez większych komplikacji przez cały proces kredytowania. Zadzwoń i umów się na spotkanie.

Umów się na spotkanie! tel. +48 607 500 737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.