Stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych – Musisz to wiedzieć
24 lutego, 2020Poduszka finansowa a nadpłacanie kredytu
15 stycznia, 2021Co zrobić aby nie otrzymać odmowy kredytu hipotecznego w czasie pandemii
Wnioski kredytowe są dość skomplikowane dla osoby nie mającej na co dzień z nimi styczności. Trzeba do nich dołączyć jeszcze dokumentację, której wymaga bank. Zwykle jest to łącznie kilkadziesiąt kartek. Taka biurokracja odstrasza kredytobiorców przed złożeniem wniosku do kilku banków i zabezpieczeniu swoich interesów na wypadek odmowy. Czy słusznie?
W czasie panującego korona wirusa wciąż można złożyć wnioski kredytowe i otrzymać kredyt hipoteczny. Co prawda poprzeczka otrzymania decyzji pozytywnej została znacznie podniesiona i wymagania zostały zaostrzone ale za to mamy do czynienia z rekordowymi niskimi stopami procentowymi – niskim oprocentowaniem. W obecnej sytuacji bardzo ważne jest wykazanie przed bankiem stabilnością dochodów. Czasami bank może uznać ku Twojemu zaskoczeniu, że dochód jest mało stabilny i wydać decyzję negatywną. Poniżej postaram się wyjaśniam czego unikać i co zrobić aby zabezpieczyć wnioskowanie o kredyt w okresie pandemii.
Wnioski kredytowe – do ilu banków złożyć wniosek kredytowy ?
Zdarza się, że klienci są zdziwieni, gdy informuję, że należy zawnioskować o kredyt hipoteczny do kilku banków jednocześnie. Zwykle zastanawiają się : „Czemu skoro moja sytuacja jest stabilna itp?”. Odpowiedz brzmi z kilku powodów. Czas oczekiwania na otrzymanie ostatecznej decyzji pozytywnej od momentu złożenia wniosku to okolice 1 miesiąca. Wystarczy wyobrazić sobie co będzie gdy czekamy miesiąc na decyzję i otrzymujemy jakiś powodów odmowę kredytu hipotecznego. Gdy nie złożyliśmy równocześnie wniosków kredytowych do innych banków to straciliśmy czas i jesteśmy pod ścianą. Zazwyczaj wtedy termin z umowy przedwstępna niebawem upływa lub upłynął i nie ma już czasu na złożenie wniosku w innym banku. Pojawiają się wtedy ogromne pretensje do banku, że nie udzielił kredytu, niestety kredytowe fora internetowa są przepełnione od tego typu historii. Czasami też zdarza się tak, że bank wyda decyzję pozytywną ale postawi w niej warunki uruchomienia kredytu niemożliwe do spełnienia. Daje to taki sam skutek jakby wydano decyzję odmowną. Bywa też tak, że bank bardzo powoli analizuje wniosek i co rusz żąda od nas coraz to innych dokumentów co skutkuje przeterminowaniem daty do zawarcia aktu notarialnego z umowy przedwstępnej
Krótki termin do zawarcia aktu notarialnego w umowie przedwstępnej i złożenie wniosku o kredyt hipoteczny do jednego banku to igranie z losem. Jeśli chcesz mieć pewność otrzymania kredytu hipotecznego, skonsultuj decyzję z doradcą kredytowym / ekspertem finansowym
Z jakich przyczyn bank może odmówić kredytu hipotecznego?
Jakie są powody, że banki odmawiają udzielenia kredytu na nieruchomość? Nie jestem w stanie wymienić wszystkich powodów, bo jest ich tysiące. Bank bez uzasadnienia może odmówić udzielenie kredytu hipotecznego nawet gdy wszystko wygląda bardzo dobrze (wysoka zdolność kredytowa, duży wkład własny) reguluje to kodeks prawa bankowego. Takie sytuacje często się zdarzają, szczególnie w kryzysowych sytuacjach. Rozwiązaniem tej sytuacji jest zabezpieczenie procesu załatwiania kredytu hipotecznego wnioskami w innych bankach o podobnie atrakcyjnej ofercie. Należy mieć też na uwadze, że bank może udzielić kredytu ale postawić w niej takie warunki do spełnienia przed uruchomieniem kredytu, że nie będziemy w stanie ich spełnić – jak np zwiększenie wkładu własnego. Specjalistów, którzy proponują wnioskowanie o kredyt hipoteczny tylko w jednym banku należy omijać, gdyż jest to bardzo nieodpowiedzialne – szczególnie w czasach kryzysowych.
Przeczytaj również: 9 przyczyn dlaczego bank nie udzieli kredytu gotówkowego
Złożenie wniosku kredytowego równocześnie do kilku banków nic nie kosztują a da Ci spokój i zabezpieczy transakcje. Gdy jeden z trzech banków odmówi udzielenia kredytu zawsze zostają ci dwa banki, może się zdarzyć też, że tylko jeden z trzech wyda decyzję pozytywną.
Kredyt hipoteczny w dobie korona wirusa
Sytuacje spowodowane korona wirusem wymogła na bankach częste zmienianie swoich procedur. Ostatnimi czasy bywa tak, że przygotowujemy się do wnioskowania o kredyt np na dom, mając np. działalność gospodarczą, a tu nagle bank ogłasza, że przestaje akceptować dochody z twojej działalności gospodarczej – bo jak tłumaczy masz zagrożone PKD swojej działalności gospodarczej. Zwykle takie rozwiązanie, że bank nie akceptuje danych źródeł dochodów w sytuacjach związanych z korona wirusem jest wprowadzane z dnia na dzień i nic nie da się zrobić. Bywa, też tak że dane rozporządzeni zarządu będą dotyczyć wniosków, które już są procesowane. Wtedy nagle okazuje się, że nie mamy wystarczających dochodów do otrzymania kredytu mieszkaniowego. Kto ma tak naprawdę trudniej? Przede wszystkim ci, którzy pracują w branżach zagrożonych takich jak: gastronomia, kultura i sztuka, niektóre usługi. Gorzej mają również osoby prowadzące własne firmy bez znaczenia w jakiej branży. Banki wymagają dłuższego okresu prowadzenie działalności gospodarczej – zazwyczaj są to dwa lata, a nie rok tak jak do tej pory.
Obecne czasy charakteryzują się dużą niepewnością i zmiennością, co skutkuje ,że nie ma innej metody na zabezpieczenie otrzymania kredytu mieszkaniowego niż składanie wniosków do kilku banków jednocześnie. Do czego Cię zachęcam.
Warunki kredytowe w dobie korona wirusa
Wielu klientów obawia się, że branie kredytu hipotecznego w trakcie pandemii korona wirusa jest mniej korzystne niż przed jej wybuchem. Gdy wyjaśniam, że wychodzi taniej niż przed pandemią mimo wzrostu marż kredytowych, zazwyczaj są bardzo zdziwieni. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta najniższe stopy procentowe w historii. I mimo moich obaw przed wzrostami nie zanosi się, aby szybko miało się to zmienić. Skutkować to będzie niskimi ratami jeszcze przez długi czas. Oczywiście kiedyś stopy procentowe wzrosną, ale chyba nie nastąpi to szybko ( z uwagi na polityczno gospodarcze sprawy spowodowane kryzysem).
Prawdopodobnie przy obecnej inflacji i niskich stopach procentowych bardziej opłaca się mieć nisko oprocentowany kredyt hipoteczny rzędu 2%-3% niż lokatę w banku. Oczywiście jest to moja opinia i proszę jej nie traktować jako poradę inwestycyjną. Wyjaśniam czemu tak uważam, inflacja prawdopodobnie zdewaluuje wartość kapitału który pożyczacie – w skrócie spowodowane może być to negatywnymi stopami procentowymi względem inflacji jaką mamy i masowym dodrukiem pieniądza przez wszystkie banki centralne. Może być taka sytuacja z pożyczanym kapitałem jak z książeczkami mieszkaniowymi. Ludzie odkładali na książeczkach mieszkaniowych latami a jak pojawiła się wysoka inflacja to wartość zgromadzonego kapitału stanowiła znikomą część wartości nabywczej w stosunku do tego co wpłacili. Prawdopodobnie tak samo będzie z oszczędnościami na lokatach i pożyczonym kapitałem z banków. Oczywiście nie namawiam do zaakredytowania się z tego powodu, bo o wiele szczęśliwiej i bezpiecznie żyje się bez zobowiązań kredytowych.