Nowe zasady Mieszkania dla Młodych - Doradca Finansowy Kielce • Artur Bukato - Doradca Kredytowy Kielce
Kredyt hipoteczny prowizja
3 maja, 2016
Co powinieneś wiedzieć poszukując kredytu hipotecznego ?
4 maja, 2016
Kredyt hipoteczny prowizja
3 maja, 2016
Co powinieneś wiedzieć poszukując kredytu hipotecznego ?
4 maja, 2016
Pokaż wszystkie

Nowe zasady Mieszkania dla Młodych

Nowe zasady Mieszkania dla Młodych

Nowe zasady programu Mieszkania dla Młodych weszły w życie we wrześniu 2015 Nowelizacja wprowadziła szereg zmian do dotychczas obowiązujących zasad w Mieszkaniu dla Młodych.

 Nowe zasady Mieszkania dla MłodychDzięki zmianom poprawie ulega dostępność mieszkań, które będzie można kupić na kredyt z dopłatą, także ma wzrosnąć wartość tej dopłaty. Według zasad programu, z dopłat mogły skorzystać osoby, które nie posiadają mieszkania czy domu. Z ograniczenia tego zwolnione będą jednak rodziny wielodzietne, które będą mogły zmienić mieszkanie na większe i skorzystać z dopłat.
 Nie uległo zmianie kryterium wieku osób, które z programu mogą skorzystać. Granica nadal jest na poziomie 35 lat (liczy się koniec roku kalendarzowego, w którym beneficjent kończy 35 lat). Jeśli kredyt zaciąga małżeństwo, to wystarczy, że jeden z małżonków będzie spełniał kryterium wiekoweZ kryterium wieku zwolnione będą natomiast rodziny z przynajmniej trójką dzieci.
 Zwiększa się też zakres przedmiotowy programu MdM. Dopłatą bowiem będą objęte nie tylko kredyty na nowe mieszkania (kupowane od dewelopera), ale również na mieszkania używane – kupowane na rynku wtórnym. Z uwagi na limity cenowe obowiązujące w programie MdM, większość mieszkań używanych znajdujących się w największych miastach nie będzie wchodziła do programu. Skorzystają jednak na tym mieszkania w miastach mniejszych. Z dopłat będzie można skorzystać kupując mieszkanie od spółdzielni oraz powstałe w wyniku przebudowy bądź adaptacji.

 Obowiązuje nadal limit powierzchni nabywanej nieruchomości – dla domu to 100 m. kw., a dla mieszkania 75 m.kw.
 Także obowiązuje limit ceny, który zależy od wskaźnika ustalanego przez wojewodów. Przy ustalaniu ceny mieszkania, w przypadku rynku pierwotnego, wskaźnik ten jest podwyższany o 10%, a w przypadku rynku wtórnego jest obniżany o 10%. Oznacza to, że mieszkania nowe mogą być droższe i spełniać kryteria cenowe programu MdM niż te z rynku wtórnego. Aktualne wskaźniki ceny można znaleźć tu:
http://www.bgk.com.pl/mieszkanie-dla-mlodych/limity-i-wskazniki
 Zmienia się również wartość dopłaty. Małżeństwa i osoby z przynajmniej dwójką dzieci otrzymają dopłatę w wysokości 20% liczone od iloczynu metrażu mieszkania i przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m.kw. budynku. W przypadku posiadania większej ilości dzieci ta dopłata wzrośnie do 30%. Jeśli mieszkanie kupi rodzina z maksymalnie jednym dzieckiem albo singiel, dopłata wyniesie 10%.
 Po nowelizacji zwiększy się limit powierzchni mieszkania, od której liczona jest dopłata dla osób i rodzin wychowujących przynajmniej trójkę dzieci – z 50 do 65 m. kw.
 Z uwagi na poczynione w programie MdM zmiany ilość chętnych na dopłaty może się zwiększyć.
 Pamiętać należy, że pomimo zmian zwiększających dostępność dopłat, nie zwiększono wartości środków, jakie zostały zarezerwowane na ten cel w budżecie państwa. Warto więc spieszyć się ze złożeniem wniosku, póki jeszcze są środki na dopłaty.

Umów się na spotkanie! tel. 607 500 737

Zadzwoń do mnie
Artur Bukato
Artur Bukato
Jestem doradcą finansowym z kilkunastoletnim doświadczeniem. W tym okresie doradzałem przy ponad 1000 spraw kredytowych. W wiekszości bo 92% wniosków kredytowych zostały przeprocesowane pozytywnie. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, chcesz najkorzystniejszą ofertę ale nie masz czasu sprawdzać, chodząc od banku do banku lub nie wiesz jak się do tego zabrać, proponuję kontakt ze mną. Napewno uda mi się znaleść najlepsze rozwiązanie. Moja pomoc i porada jest dla Ciebie bezpłatna. Zapraszam do kontaktu tel 607 500 737.